Hlavní obsah

Nárazové testy: Chevrolet Aveo má velké problémy

Nezávislý zkušební bezpečnostní ústav Euro NCAP provedl další sérii nárazových zkoušek. Testy prošla Alfa Romeo 159, Kia Cerato, Peugeot 207, Suzuki SX4, Hyundai Tucson a Chevrolet Aveo. Posledně jmenovaný však měl při čelním nárazu takové problémy, že jeho hodnocení se stalo nejhorším za posledních několik let.

Nárazové testy: Chevrolet Aveo má velké problémy

Nárazové testy Euro NCAP mají dlouhodobou tradici a již několik let se stává, že zkoušené vozy získávají maximální počet hvězdiček v hodnocení. Proto se nyní rozhoduje, zda by se neměla pětihvězdičková stupnice rozšířit na šestihvězdičkovou. Poslední série testů však ukázala, že mezi velmi bezpečnými vozy se i dnes objeví nějaký, který se dotýká spíš dolní hranice stupnice.

Aveo dvě hvězdičky s podmínkou

Nejhůře hodnoceným za posledních několik let se stal Chevrolet Aveo, nástupce Chevroletu Kalost Sedan. Při čelním nárazu rychlostí 64 km/h nevydržela jeho konstrukce a svary, které popraskaly, čímž se velká část vozu zbortila. Prostor pro posádku byl povážlivě zmenšen, volant se posunul směrem k řidiči, jenž se s ním střetl. Díky tomu byla přeškrtnuta jedna z dosažených hvězd. Výsledné hodnocení bylo navíc sníženo za posun A sloupku v podélné ose.

Celkově by vůz měl dostat za komplexní bariérové testy tři hvězdičky. Boční náraz pro vůz a posádku dopadl dobře, ale i když součet bodů znamenal dobré ohodnocení, Euro NCAP snížila počet hvězdiček. Důvodem je prosazování minimální bezpečnosti. Průběh testů a jeho vyhodnocení jsme popisovali v jiném článku [celý článek].

Ostatní testy

Z ostatních testovaných vozů "nejhůře" dopadla Kia Cerato. Ochrana posádky při nárazových testech dostala tři hvězdičky, stejně jako zabezpečení dětí v sedačkách. Jednu hvězdu získalo Cerato za srážku s chodcem.

Z druhého konce pole je Peugeot 207. Ten získal plné ohodnocení v ochraně posádky, čtyři hvězdičky za ochranu dětí a tři za srážku s chodcem.

Ostatní hodnocení je přehledně zaneseno v tabulce.

Výsledky Crash testů Euro NCAP - počet hvězdiček
AutomobilOchrana posádky (max. 5)Ochrana dětí (max. 5)Bezpečnost chodců (max. 4)
Alfa Romeo 159541
Kia Cerato331
Chevrolet Aveo1,533
Peugeot 207543
Suzuki SX4433
Hyundai Tucson431
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků