Hlavní obsah

Mladý Rus chce začít vyrábět hybridní motocykl se dvěma airbagy

Dva motory, 140 koní a spotřeba pod tři litry. Tak vypadá motorka budoucnosti podle nadějného ruského designéra. Vyrábět ji chce do deseti let.

Mladý Rus chce začít vyrábět hybridní motocykl se dvěma airbagy

Šestadvacetiletý Igor Chack se svým posledním dílem hlásí k nejstaršímu výrobci motorek v Rusku - Izhevsk Motorcycles. Do útrob konceptu Izh-1 navrhl dva agregáty: spalovací dvouválec do V o objemu 849 ccm, z poloviny vyrobený z lehkého, tepelně odolného plastu a 60 kW elektromotor. Ten by měl být v náboji zadního kola.

Oba agregáty pracují ve vzájemné symbióze - jde tedy o plně hybridní motocykl, který zvládne i pohyb výhradně na elektřinu. Tu dodají Lithium-sulfátové baterie. Šestistupňová převodovka nabídne jezdci i automatický režim. Výkon stroje se má pohybovat kolem 140 koní, spotřeba do tří litrů na sto kilometrů.

Futuristickými tvary ani pohonem ještě autor svou kreativitu nevyčerpal. Pro Izh-1 navrhl speciální radarový systém nočního vidění, magnetické-rekuperační brzdy nebo dvojici airbagů. Několik režimů nastavení, propojení s telefony, navigacemi i internetem je v tomto případě „samozřejmostí“.

Případného výrobce, cenu, ale ani váhu stroje - baterie nejsou nejlehčí - autor studie neuvádí. Ví se jen, že podle něj bude i u motorek časem stoupat váha – tak jako je tomu u aut. V roce 2020, kdy Igor Chack očekává výrobu tohoto, nebo podobného stroje, už prý budou díky emisním a bezpečnostním limitům hybridní (těžké) motorky běžné.

Připomeňme, že na hybridních strojích pracují také velcí hráči v branži – Yamaha nebo Honda. Aktuálně se sice zdá, že navrch mají výhradně elektrické stroje, ovšem pokud se nepodaří nějaký průlom v rychlosti dobíjení článků, na delší trasy bude nadále lépe sloužit motorka se spalovacím, případně právě kombinovaným agregátem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků