Hlavní obsah
Továrna Kia ve slovenské Žilině - konečná montáž. Foto: maž, Novinky

Kia vyrobila na Slovensku 300 000 vozidel

Slovenský závod jihokorejské automobilky KIA Motors vyrobil od spuštění sériového provozu předloni v prosinci více než 300 000 osobních vozů. V letošním roce plánuje automobilka v továrně nedaleko Žiliny vyrobit asi 220 000 vozů. Za necelé tři čtvrtletí z výrobních pásů sjelo více než 150 000 vozů.

Továrna Kia ve slovenské Žilině - konečná montáž. Foto: maž, Novinky
Kia vyrobila na Slovensku 300 000 vozidel

"V roce 2008 se největším trhem společnosti KIA Motors Slovakia stalo Rusko, kam bylo distribuované více než 19 procent vyrobených automobilů. Následuje Velká Británie a Německo s více než sedmiprocentním podílem vývozu pro každou z těchto zemí," uvedl mluvčí továrny Dušan Dvořák.

U Žiliny se zatím montuje model cee'd a Sportage. Časem se má výroba rozšířit ještě o jeden model, automobilka však zatím podrobnosti nezveřejnila.

:. Továrna Kia ve slovenské Žilině - lakovna. foto: Novinky/maž

V továrně nyní pracuje více než 2740 z plánovaných asi 3000 zaměstnanců. S plnou kapacitou se počítá od roku 2009, kdy by se v závodě mělo vyrábět 300 000 aut ročně.

Cílem je zdvojnásobit výrobu

Automobilka před časem oznámila, že v příštích letech ve svém závodě u Žiliny zdvojnásobí výrobu motorů na 600 000 kusů ročně. Motory by potom měla dodávat i českému závodu mateřské firmy Hyundai v Nošovicích. KIA Motors se proto chystá nedaleko svého slovenského závodu postavit novou továrnu na motory. Zatím není jasné, kdy s výstavbou začne.

Zástupci slovenského závodu v březnu informovali, že letos očekávají tržby přibližně 2,6 miliardy eur (62,8 miliardy Kč). Loni tržby činily více než 54 miliard Sk (43,1 miliardy Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků