Hlavní obsah
Nejpreferovanějšími ojetými auty jsou škodovky. Foto: Petr Hloušek, Právo

Každá druhá prodávaná ojetina v Česku měla skryté technické problémy

Bezmála polovina českých zákazníků po koupi ojetého auta řešila technické problémy, na něž předem prodejce neupozornil. Tři čtvrtiny reklamací skončily z pohledu kupujícího neúspěšně, uvedla Asociace obchodu ojetými automobily (AOOA), která průzkum připravila.

Nejpreferovanějšími ojetými auty jsou škodovky. Foto: Petr Hloušek, Právo
Každá druhá prodávaná ojetina v Česku měla skryté technické problémy

Nejčastější závady byly v elektronice vozidla (15 procent), v motoru (13 procent) a na podvozku (šest procent). Přibližně devět procent zákazníků následně zjistilo, že auto bylo v minulosti havarované. Náklady na opravu koupených vozidel z druhé ruky se nejvíce pohybují od 20 000 do 50 000 korun.

V ČR se téměř polovina ojetých automobilů prodá v autobazarech a jejich podíl dále roste. Záruku na ojeté vozidlo poskytuje jen desetina prodejců. Pokud ji vůbec obchodník ve smlouvě poskytuje, pohybuje se v řádu do šesti měsíců. Přitom platí, že pokud není ve smlouvě stanovena smluvní záruka, platí odpovědnost prodávajícího za prokázané vady na vozidle až do 24 měsíců.

„Pouze velké autobazary či dealerství poskytují u ojetých vozů delší záruky v rámci speciálního pojištění. Základním předpokladem je ale jasně prověřený původ a servisní historie," uvedl předseda AOOA Jiří Grund.

Průměrný věk ojetin je 13 let

Mezi největší nástrahy trhu ojetých vozidel patří nedostatek poskytovaných podkladů k ověření technického stavu vozu a jeho historie. Například servisní knížku vidělo před prodejem jen 15 procent kupujících, přičemž podrobnou servisní historii bylo schopno doložit jen deset procent prodejců. Podrobná informace o technickém stavu vozidla a jeho předchozích haváriích a opravách byla součástí jen 11 procent kupních smluv.

Průměrná cena za ojetý automobil byla podle průzkumu 176 000 korun, nejpreferovanější značka je Škoda s třetinovým podílem na trhu. Průměrný věk ojetiny je 13 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků