Hlavní obsah
Jaguar F-Type Foto: Jaguar

Jaguar pro sportovní F-Type nově nabízí čtyřválec, má 300 koní

Britský Jaguar začal pro své sportovní kupé F-Type nabízet čtyřválcový motor. K podobnému kroku se loni odhodlalo Porsche, když u modelu Cayman nahradilo šestiválec motorem, jenž měl o dva válce méně. Pro F-Type nicméně v nabídce nadále zůstává šestiválec a osmiválec.

Jaguar F-Type Foto: Jaguar
Jaguar pro sportovní F-Type nově nabízí čtyřválec, má 300 koní

Čtyřválec pro F-Type má zdvihový objem dva litry a je přeplňovaný dvoukomorovým turbodmychadlem. Vstřikovače pracují s vysokým tlakem 200 barů, kompresní poměr činí pro zážehové motory ničím výjimečných 9,5 : 1.

Výkon je roven hodnotě 300 koní (220 kW) při 5500 otáčkách. Točivý moment vrcholí na hodnotě 400 Nm a dostupný mezi 1500 a 4500 otáčkami. Motor je dostupný výhradně s osmistupňovou převodovkou Quickshift, u šestiválce lze alternativně zvolit i přímo řazenou převodovku.

Disciplínu 0–100 km/h zvládne čtyřválcový F-Type za 5,7 sekundy (platí pro kupé i roadster), maximální rychlost se ale dle firemní dokumentace nepochopitelně zastaví na hodnotě 249 km/h.

Jaguar F-Type

Foto: Jaguar

Kupé váží 1525 kg, roadster je o pouhých 20 kilogramů těžší. Kompresorem přeplňovaný šestiválec ale o mnoho těžší není, konkrétně o 42 kilogramů. Má však tabulkově (na to slovo klademe důraz) vyšší spotřebu o 18 procent. Čtyřválec má v kolonce „kombinovaná spotřeba paliva” zapsanou hodnotu 7,2 l/100 km.

Čtyřválcový F-Type se začne prodávat letos v létě. Stanovena je už i česká prodejní cena – 1 562 715 korun, což je o 248 tisíc méně, než kolik dáte za šestiválcové provedení o výkonu 340 koní.

Zrychlení Porsche 718 Cayman - 0-260 km/h

Video: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků