Hlavní obsah
Hyundai Neptune HDC-6 Foto: Hyundai

Hyundai odhalil tahač budoucnosti. Jezdí na vodík

Hyundai Neptune HDC-6 není nové osobní auto ani raketa na Neptun, nýbrž dechberoucí tahač, který jezdí na vodík. Designéři brali inspiraci v art deco lokomotivách ze 30. let minulého století.

Hyundai Neptune HDC-6 Foto: Hyundai
Hyundai odhalil tahač budoucnosti. Jezdí na vodík

Podle řady názorů jsou budoucností osobní přepravy auta s velkou baterií v útrobách. Té ale dlouho trvá doplňování energie, takže např. pro nákladní přepravu na dlouhé vzdálenosti není vhodná. Lépe se jeví vodík – auta s palivovými články, označovaná FCEV, Fuel-Cell Electric Vehicle, jezdí taky bez lokálních emisí a doplňování vodíku je otázka minut.

A když už vymýšlíte náklaďák budoucnosti jezdící na vodík, můžete mu taky dát design, za který by se nemusel stydět nejeden sci-fi film z budoucnosti. A to i přes fakt, že inspirací designérům byly aerodynamické parní lokomotivy Mercury designéra Henryho Dreyfusse, které jezdily v USA v letech 1936–1959 a byly navržené ve stylu art deco.

Check out this cool shot of the New York Central Mercury Train departing Cleveland's Terminal Tower

Posted by Train Simulator on Monday, 18 April 2016

Tenhle prvek je ale na Neptune jasně patrný z žebrování v dolní části tahače. Tento motiv tu ale není jen z estetických důvodů, vůz potřebuje výkonný chladicí systém a nápad na žebrování kolem dokola se zrodil právě zde. Navíc se z žeber před předním kolem vysouvají schůdky pro nástup do kabiny.

Dokud jsou zavřené, dveře téměř nejsou vidět, a schůdky už vůbec ne.

Foto: Hyundai

Hyundai zatím neoznámil technické specifikace tahače, jako jsou kapacita nádrží, dojezd na jedno jejich naplnění a nejvyšší hmotnost návěsu.

Vidíme ale do interiéru, kde stojí za zmínku černý „rám” kolem čelního skla. Ten ve své dolní a horní části obsahuje displeje a dotykové ovládací prvky a po stranách ukazuje výstup kamer, sloužících jako zpětná zrcátka. Všimněte si také, že jak řidič, tak spolujezdec před sebou mají head-up displej.

Černé orámování předního skla je plné displejů a ovládacích panelů.

Foto: Hyundai

Automobilka kromě tahače představila rovnou i návěs, který Neptune odpovídá designem. Jmenuje se Nitro ThermoTech a jeho zaměření je chladírenské, ovšem nepoužívá standardní „frigo”, chladicí jednotku. Svůj vnitřek chladí kapalným dusíkem, což je rychlejší a téměř bezhlučné. Skříň návěsu je také oproti současným možnostem lehčí a lépe izoluje.

Hyundai Neptune HDC-6

Foto: Hyundai

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Hyundai na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků