Hlavní obsah
Ford vyvíjí systém pro automatické vyhnutí překážce. Foto: Ford

Evropské konsorcium vyvíjí auto, které se samo vyhne překážce

Evropský výzkumný projekt interactIVe, v němž kromě automobilek figuruje i pražské ČVUT, vyvíjí novou generaci systémů samočinného brzdění. Cílem je, aby se systém sám dovedl překážce vyhnout, dosud automobily zvládají „pouze” před překážkou zastavit či výrazně zpomalit.

Ford vyvíjí systém pro automatické vyhnutí překážce. Foto: Ford
Evropské konsorcium vyvíjí auto, které se samo vyhne překážce

Projekt, jehož cílem je vyvinout automobil, který se automaticky vyhne překážce na silnici, byl zahájen v roce 2010. Účastní se ho celkem 29 partnerů, přičemž z automobilek jsou zastoupeny značky Ford, BMW, Volvo, Fiat a koncerny Volkswagen a Daimler. Na výzkumu se rovněž podílí pražské ČVUT.

Technologie autonomního objetí překážky snímá silnici před vozem prostřednictvím tří radarů, ultrazvukových senzorů a kamery. Pokud zaznamená pomalu jedoucí či stojící objekt, upozorní řidiče nejprve vizuálním a poté i zvukovým výstražným znamením.

Pokud řidič nereaguje, začne systém automaticky brzdit (což umí i nyní komerčně prodávané systémy) a zároveň - což dosud nikdo nenabízí - začne pomocí radarů hledat volný prostor z obou stran překážky. Pokud je střet s překážkou nevyhnutelný (a řidič nereaguje), řídící jednotka provede sama bez lidského zásahu vyhýbací manévr.

Samočinné brzdění bez vyhnutí už v autě mít můžete

Vzhledem k enormní složitosti celého zařízení zatím není zřejmé, kdy se tento systém začne u vybraných automobilek nabízet zákazníkům.

Systém pro samočinné brzdění (který si do některých současných automobilů lze koupit) může špatně fungovat v horších klimatických podmínkách (při dešti nebo sněžení) a může chybně vyhodnotit například kovovou mostní konstrukci.

Podle průzkumů Euro NCAP mohou tyto systémy zamezit nebo zmírnit následky v 27 procentech dopravních nehod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků