Hlavní obsah
 

De Tomaso se vrací na scénu s úchvatným supersportem

Italská automobilka De Tomaso se vrací na scénu s novým supersportem P72. Odkazuje na historii, a to nejen vzhledem, ale i názvem a staromilcům se bude líbit. Vznikne jen pár kusů a všechny budou stát pořádný balík.

 
De Tomaso se vrací na scénu s úchvatným supersportem

Napadla vás někdy věta „Taková auta už se dnes nedělají”? Pokud ano, tady je odpověď, že dělají – De Tomaso P72. Je na něm všechno, co může puristický a staromilský fanoušek rychlých kol chtít – manuální převodovka, spalovací motor a design jako ze 70. let minulého století.

Model P72 se odhalil na letošním britském Festivalu rychlosti v Goodwoodu a spolu s tím i na fotkách, které poskytla sama automobilka. Vůz je oslavou 60. výročí založení značky a podle tiskové zprávy je „moderním strojem času”.

De Tomaso P72 vypadá jako z minulého století. V dobrém slova smyslu.

Foto: De Tomaso 3x

Jménem a do značné míry i vzhledem odkazuje na nedokončený model P70 ze 60. let minulého století. Ten měl být financován Carrollem Shelbym a postaven Alejandrem De Tomasem se sedmilitrovým osmiválcem v útrobách – proto dostal označení P70. Jenže kvůli neshodám mezi Shelbym a De Thomasem z P70 nakonec nic nebylo.

V útrobách tohoto showcaru pracuje 6,3l dvanáctiválec.

Foto: De Tomaso

Bohužel po technické stránce toho o P72 bylo oznámeno jen velmi málo. Víme, že šasi pochází z Apolla Intensa Emozione, které je poháněno 6,3litrovým dvanáctiválcem s původem u značky Ferrari. Stejný motor má i showcar na videu.

Apollo Intensa Emozione

Foto: Apollo

P72 má vzniknout v 72 kusech, a to v ceně zhruba 750 tisíc eur (zhruba 19,1 milionu korun) za kus. Zda však můžeme z číselného označení novinky odhadovat také objem motoru 7,2 litru, by bylo pouhou spekulací.

BEZ KOMENTÁŘE: De Tomaso P72 v Goodwoodu

Foto: Goodwood Road & Racing

Co zatím není jasné, jak to bude s možností jezdit v tomto voze i po veřejných silnicích. Prostor na registrační značku by se asi našel, ale podle tiskové zprávy je vůz postavený podle závodních pravidel FIA LMP2, kde písmena LMP znamenají Le Mans Prototype. Stejně tak písmeno P v názvu auta označuje prototyp.

Tři pedály, manuální převodovka a klasické budíky potěší staromilce a puristy.

Foto: De Tomaso

Ovšem také se v tiskové zprávě píše, že produkční vůz bude ještě trochu modifikován, skutečně se tedy díváme na prototyp, showcar. A že u automobilky můžete registrovat svůj zájem a složit nezávaznou zálohu – jak vysokou, oznámeno nebylo.

Shelby De Tomaso P70

Posted by El Blog Del Pistón on Saturday, 6 July 2019
Anketa
Líbí se vám De Tomaso P72?
Ano, moc
70.6 %
Docela ujde
17.6 %
Nic moc
11.8 %
Nelíbí
0 %
Celkem hlasovalo 17 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků