Hlavní obsah
 

Daimler představil prototyp auta bez řidiče s otočnými sedačkami

Německý automobilový koncern Daimler představil prototyp futuristického automobilu, který je schopen jízdy bez řidiče a sedadla v něm se dají otáčet tak, aby čtveřice jeho pasažérů mohla sedět proti sobě.

 
Daimler představil prototyp auta bez řidiče s otočnými sedačkami

Koncept luxusního samořiditelného sedanu Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion představila skupina v pondělí na úvod výročního největšího světového veletrhu spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas. Auto má sice pořád volant, ale místo, které je obvykle vyhrazeno řidiči, se může otáčet a cestující ve dvou ze čtyř otočných sedadel mohou v prostorné kabině připomínající obývací pokoj sedět zády ke směru jízdy.

Výrobci aut jako Daimler nebo Audi ze skupiny Volkswagen se dosud ve velké míře zaměřovali na vývoj automatizovaných systémů, díky kterým je auto bezpečnější a snáze se řídí, podotkla agentura Reuters.

„Kdokoli se soustředí pouze na technologie, ještě nepochopil, jak autonomní řízení změní naši společnost,“ prohlásil podle Reuters výkonný ředitel Daimleru Dieter Zetsche. Role auta se podle něj rozšiřuje, to přestává být pouhým dopravním prostředkem a „stane se nakonec mobilním životním prostorem“.

Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (koncept, 2015)

Foto: Mercedes-Benz

Prototyp na elektrický pohon je možné řídit manuálně nebo přepnout do autonomního módu. Kabina je kvůli lepší komunikaci s okolním prostředím vybavena šesti digitálními displeji, které je možné uvést do chodu dotykem, gesty nebo pohyby očí.

Analytici se domnívají, že technologie autonomního řízení zásadním způsobem změní automobilový průmysl. Samořiditelná auta by mohla otevřít dveře novým hráčům na trhu a znamenat ohrožení pro ty výrobce, kteří se změnami nedokážou držet krok.

Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (koncept, 2015)

Foto: Mercedes-Benz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků