Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Mercedes-Benz

Čína sníží dotace na nové elektromobily

Čína v příštím roce sníží o pětinu dotace na nákup nových vozů s alternativním pohonem označovaných v zemi jako NEV (New Energy Vehicles). Do této skupiny spadají elektrické hybridní vozy, čistě elektrické vozy a vozy s vodíkovým pohonem. Oznámilo to ve čtvrtek čínské ministerstvo financí.

Ilustrační foto Foto: Mercedes-Benz
Čína sníží dotace na nové elektromobily

Čína je největším automobilovým trhem světa. Země si stanovila za cíl zvýšit do roku 2025 podíl NEV na prodeji nových aut na 20 procent z nynějších pěti procent. Čína podporuje NEV, protože doufá, že se jí tak podaří snížit znečištění ovzduší a vytvořit domácí šampiony v automobilovém průmyslu.

Výrobu elektrických aut v Číně navýšily také globální automobilky, jako Volkswagen, General Motors, Toyota Motor či Tesla, napsala agentura Reuters. U aut určených pro veřejnou dopravu, jako autobusy a vozy taxislužby, se dotace sníží jen o deset procent, dodalo ministerstvo.

Nicméně pro získaní dotace je potřeba splnit přísné požadavky. Mimo jiné musí auto stát méně než 300 000 jüanů (981 tisíc korun) a splňovat stanovené požadavky na dojezd a energetickou účinnost.

Země rovněž změní předpisy pro investice do nových aut a výrobních závodů. Chce tak zabránit nadměrné výrobní kapacitě v sektoru, dodalo ministerstvo.

Plánuje také přijmout opatření, která podnítí konsolidaci v automobilovém průmyslu a vybudování komplexnějších dodavatelských řetězců.

Čína očekává, že prodej NEV v příštím roce stoupne na 1,8 milionu vozů z letošních očekávaných 1,3 milionu. Loni se v zemi prodalo 1,2 milionu NEV. Celkem se má podle odhadů čínského svazu výrobců aut CAAM v zemi prodat 25 milionů vozů, z toho 20 milionů budou tvořit osobní vozy, zbytek nákladní auta a autobusy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků