Hloubka dezénu má výrazný vliv na brzdnou dráhu a ovladatelnost vozu, málokdo ji ale u pneumatik měří. Přitom pro orientační hrubé změření stačí pár vteřin času a obyčejná mince. Lepší je samozřejmě hloubkoměr, ale ten používají už jenom opravdoví nadšenci.

Pro nás všechny ostatní líné řidiče se rýsuje řešení v podobě speciálního pásu, na který stačí najet a o pár vteřin vám na mobilu pípne na přehledném grafu číslo s hloubkou dezénu.

Tuto technologii právě představila finská společnost Nokian Tyres. Trik spočívá v tom, že onen speciální pás obsahuje 3D skener. Ten digitalizuje povrch do geometrického objektu a tím změří hloubku u všech čtyř kol. V jízdě vás to nikterak neomezuje, přes pás totiž přejedete běžnou rychlostí.

SnapSkan

SnapSkan - skenování proběhne u všech čtyř pneumatik během okamžiku.

FOTO: Nokian Tyres

Zařízení má i skener registrační značky. Na stránce SnapSkanu pak jednoduše zadáte svou registrační značku auta a hned uvidíte výsledky. Pokud si řidič zaregistruje svoji značku a poskytne svoje mobilní číslo, pak mu výsledky dorazí přímo na mobilní telefon.

První skenovací místo s technologií SnapSkan se bude nacházet na příjezdu do podzemního parkoviště Q-Park Iso Erottaja ve finských Helsinkách.

U letních pneumatik je v České republice zákonem předepsaná minimální hloubka dezénu 1,6 mm (odborníci doporučují alespoň jednou tolik), u zimních pak 4 mm.

SnapSkan

SnapSkan

FOTO: Nokian Tyres