Odborníci odhadují, že auto, u něhož se nelegálně snížil počet najetých kilometrů, lze prodat v průměru o 3000 eur (asi 81 000 korun) dráž, než kdyby se prodávalo se skutečně najetým počtem kilometrů. Škody, které přetáčení tachometrů německému hospodářství způsobí, vyčísluje německý autoklub ADAC na šest miliard eur ročně (162 miliard korun).

„Přetočení tachometru je dnes s příslušným vybavením hračka. Většinou trvá jen vteřiny, a i když je (v Německu) protizákonné, nabízí se všude už od 50 eur za auto," tvrdí ADAC, podle něhož žádný z dnešních vozů není proti manipulaci s tachometrem zcela zabezpečen. Přetočení tachometru je podle německých zákonů hodnoceno jako podvod, za který hrozí pokuta nebo až roční vězení.

V Česku téměř polovina ojetin

Stočený tachometr má v Česku 42 procent ojetých aut. Podíl ojetých aut se stočeným počítadlem ujetých kilometrů na českém trhu v pololetí vzrostl meziročně o dva procentní body. Vyplývá to z analýz společnosti Cebia. V průměru jsou automobily „omlazené” o 100 tisíc kilometrů.  [celá zpráva]