Aukční síň RM Sotheby’s stále překonává rekordy v rámci prodejů historických vozidel. Jedním z nich bylo i tohle Audi Sport Quattro, které se 7. září prodalo za 536 tisíc dolarů, což je asi 13 miliónů korun. Je to tak nejdražší auto tohoto druhu, ovšem pokud nepočítáme originál závodní rallye verzi S1 skupiny B.

Prodaná verze je silniční kousek, který je v naprosto dokonalém stavu. Vše je původní a motor má najeto jen 64 000 km. Auto má přitom rok výroby 1986, což znamená, že to je přesně třicet let. Vydělte si ty hodnoty a zjistíte, že s tímhle quattrem se opravdu moc nejezdilo.

Audi Sport Quattro

Audi Sport Quattro

FOTO: RM Sotheby’s

Audi Sport Quattro

Audi Sport Quattro

FOTO: RM Sotheby´s

A co auto umí? Umí toho pravdu moc. Audi Sport Quattro je synonymem pro zlatou rallyovou éru, kdy se po silnicích, prašných cestách i šotolině proháněly třeba Lancie Delty nebo Peugeoty 205 T16. Je to synonymum neskutečné ovladatelnosti, kterou zabezpečuje pohon všech kol, synonymum výkonu. Vždyť pětiválec o objemu 2,1 litru má výkon 310 koní při 6700 ot./min a točivý moment 350 Nm při 3700 ot./min. Auto s hmotností 1280 kg dokázalo zrychlit na stovku za 4,5 sekundy a maximálka byla 250 km/h.