Nová generace modelu Hyundai i30 byla ohlášena dlouho dopředu. Dokonce nám značka i před nedávnem dala jako malou ochutnávku jednu málo zřetelnou fotografii. [celá zpráva]

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hyundai představil nový model i30, který se vyrábí v Nošovicích

Zdroj: Hyundai

Ale teď už je venku kompletní informace i s mnoha fotografiemi a videem. A co tedy o novém voze víme? Především to, že značka si uvědomuje příklon k individualismu a kvalitě. A tak vznikl vůz, který bychom od korejské značky moc nečekali.

Nejde ani tak o design, který je mnohem modernější a vykazuje mnohem víc ostrých hran a zajímavých prolisů, jako spíš o interiér s velmi svěžím vzhledem. Tomu vévodí volně stojící osmipalcový displej s dotykovým ovládáním. Samozřejmostí je dnes možnost párování s mobily pomocí Apple CarPlay nebo Android Auto.

Hyundai i30

Hyundai i30

FOTO: Hyundai

Zajímavá je i informace o výbavě. Vůz dostane třeba adaptivní tempomat nebo odvětrávaná sedadla, což je výbava, která patří do výrazně luxusnějších vozů.

Podle prvních informací bude mít hatchback v zádi místo pro 395 litrů nákladu a po sklopení zadních sedadel dokonce až na 1301 l.

Ale vraťme se k designu karoserie. I tady je totiž zajímavost. Přední maska disponuje velkou šestiúhelníkovou maskou chladiče. Za vstupy vzduchu pak jsou uvnitř speciální klapky, které se otevírají a zavírají v závislosti na rychlosti. Zlepšuje se tím aerodynamika nebo turbulence v podbězích kol. I proto má auto součinitel aerodynamického odporu cx = 0,3.

Hyundai i30

Hyundai i30

FOTO: Hyundai

Hyundai i30

Hyundai i30

FOTO: Hyundai

Bude i atmosféra

Jak už to dnes bývá zvykem, základem pro auto budou přeplňované motory. Těch bude dohromady pět. Ale v Čechách jsou stále oblíbené spolehlivé atmosféricky plněné agregáty. A tak má Hyundai i jeden takový v nabídce. Je to základní 1.4 CVVT s výkonem 73 kW a točivým momentem 134 Nm. Nad ním jsou nové motory T-GDI s objemy 1,0 a 1,4 l s výkonem 88 resp. 103 kW a točivým momentem 171 resp. 242 Nm.

Hyundai i30 (2015)

Současný Hyundai i30 (2015)

FOTO: Hyundai

Nafťák bude mít objem pouze 1,6 l, ale výkony se budou pohybovat od 70 do 100 kW. Převodovky budou šestistupňové manuální nebo sedmistupňové dvouspojkové. Příští rok přijde i sportovní verze z divize N.