Müller, jenž je na své první návštěvě Spojených států od nástupu na nejvyšší post ve Volkswagenu, se má ve středu setkat se zástupci americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), jimž tento návrh předloží. Na dotaz, zda očekává, že nový katalyzátor způsobí, že automobily budou plnit emisní standardy, odpověděl, že věří, že je to možné. Vyjádřil rovněž naději, že automobilka i EPA budou schopné překonat případné rozdíly.

Součástí návrhu bude také to, že Volkswagen odkoupí zpět některé vozy v USA, kterých se týká emisní skandál, potvrdil Müller. Odmítl však poskytnout bližší podrobnosti. Německý list Süddeutsche Zeitung minulý týden uvedl, že Volkswagen bude muset odkoupit v USA 115 000 vozů.

Technické podrobnosti k novému katalyzátoru ale šéf Volkswagenu neuvedl. V Evropě přitom úprava zabere půl hodiny a je výhradně softwarová. [celá zpráva]

V Česku nebudou kontroly nejspíš povinné

V Česku a dalších zemích visegrádské čtyřky (V4) budou velmi pravděpodobně nepovinné servisní prohlídky vozů s dieselovými motory koncernu VW, které podváděli při emisním měření. Koncern by ale měl do servisů k opravě přimět nejméně 80 procent dotčených automobilů. Po pondělním jednání s ministry dopravy členských států V4 to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).