"Projekt Autoškola národa je zaměřený na snižování dopravní nehodovosti a jeho cílem je umožnit řidičům, aby si otestovali svou schopnost jezdit podle dopravních předpisů a zamysleli se nad svou ochotou jezdit podle dopravních předpisů," řekl Pavel Buršík z agentury Aimon, která je hlavním organizátorem akce.

Připravená dvacítka animací podle něho zahrnuje běžné situace z dopravního provozu. "Kromě klasických křižovatek, tak jak je všichni známe z autoškoly, je to třeba dodržování bezpečné vzdálenosti, jízda za snížené viditelnosti," přiblížil. Pokud se řidiči zapojí do testu prostřednictvím SMS, v odpovědi se podle Buršíka dozvědí, kolik otázek zodpověděli správně, kolik spáchali dopravních přestupků a jak jsou na tom v porovnání s ostatními. Všichni, kdo test zvládnou, a virtuálně nepřijdou o řidičský průkaz, budou zařazeni do slosování o osobní auto.

Pavel Buršík s ředitelem dopravní policie Leošem Tržilem

Pavel Buršík (vlevo) s ředitelem dopravní policie Leošem Tržilem

FOTO: Petr Hloušek, Právo

 

Hlasování má podle Buršíka navíc sloužit i jako sociologický průzkum. Textové zprávy budou sice anonymní, ale mají obsahovat informace o věku a pohlaví hlasujícího. Výsledky by pak podle Buršíka měly například říci, zda správněji odpovídali muži, nebo ženy, starší, či mladší lidé.

Pořad bude zahrnovat i pět předtočených vstupů z mosteckého polygonu, z nichž se mají diváci dozvědět, jak řešit praktické situace na silnici. Bude v nich i názorně předvedeno, jaký vliv má na řidiče požitý alkohol.

Pořad bude vysílán v přímém přenosu na České televizi 28. srpna od 20:30.