Shelley je posledním vozidlem výzkumníků standfordské univerzity, kteří vyvíjejí technologie zajišťující bezpečnější řízení. Jednoho dne by měly tyto postupy dospět do stadia, že běžný vůz pojede sám

.Auto bez řidiče čeká největší test na podzim v Pikes Peak v Coloradu, kde se jede slavný mezinárodní závod do vrchu. Ten už od oku 1916 týrá profesionální řidiče příkrými svahy a zrádnými serpentinami.

Výzkumníci již navrhli experimentální vůz, který může jezdit na dlouhé vzdálenosti nebo brázdit ulicemi města bez řidiče. Shelley je ale vůz, který může jet vysokou rychlostí v extrémních podmínkách. "Chceme vyvinout závodní auto, které může jet samo a zvládat krajní polohy řízení," řekl Christian Gerdes, jenž stojí v čele střediska pro výzkum automobilů ve Standfordu.

Pikes Peak bude auto bez řidiče zdolávat v září

Americké ministerstvo obrany vyvíjí vozy bez řidičů, které bude možné posílat na vojenskou misi bez lidí. Chce zajistit, aby do roku 2015 byla třetina pozemních bojových vozidel bez řidiče. Volkswagen, který vyrábí vozy Audi a spolupracuje se standfordským týmem na projektu Shelley, si stanovil cíl vytvořit plně samostatné vozidlo do roku 2028, řekl Marcial Hernandez z výzkumných laboratoří Volkswagenu.

Shelley je Audi TTS, které je vybaveno navigací GPS a lze ho naprogramovat, aby jelo podle digitální mapy. Umí se přizpůsobit terénu a vypočítat, jak rychle může dojet do cíle, aniž by se řízení vymklo kontrole. Na Pikes Peak musí Shelley v září na 20 kilometrů dlouhé dráze překonat výškový rozdíl 1439 metrů a ve vysoké rychlosti zvládnout 156 zatáček. Jakmile jeho tým stiskne knoflík, bude Shelley všechna rozhodnutí týkající se řízení dělat sám.