Na výstavě by mělo mít premiéru 60 nových modelů. Brány autosalonu budou v pondělí otevřeny pro novináře, veřejnosti bude výstava zpřístupněna v sobotu.

Automobilky podle agentury AP v Detroitu předvedou, jak reagují na nové podmínky na trhu. Prodej automobilů v USA se loni propadl o zhruba 21 procent na 10,4 miliónu vozů. Pro jeho oživení je zapotřebí, aby nové modely měly u zákazníků úspěch.

Američané se nyní cítí méně bohatí a současně jsou více přesvědčeni, že přetrvává hrozba rostoucích cen pohonných hmot. Automobilky proto chtějí letos nabídnout menší a levnější vozy s nízkou spotřebou, které by přilákaly i zákazníky znepokojené kvůli stavu životního prostředí.

Menší automobily se v roce 2003 podílely na celkovém prodeji aut v USA pouze 21 procenty. V loňském roce však tento podíl dosáhl již 32 procent a očekává se, že do roku 2013 stoupne na 36 procent. Tento trend se odrazí rovněž na detroitském autosalonu.

Největší americká automobilka General Motors v Detroitu například představí novou verzi malého automobilu Chevrolet Aveo. Součástí vlny malých vozů budou také nové verze automobilů Ford Focus a Chevrolet Spark.