Jestli jde pokořit jeden z nejlehčích a podle několika zahraničních motoristických časopisů i nejdivočejší automobil světa Ariel Atom 2 ještě nevíme. Podle britského majitele firmy GTM to jde a jeho model 40TR to má dokázat.

Základ je stejný - čtyři kola, volant, dvě sedadla, mohutný rám, výkonný motor a ostré brzdy. Nic víc není potřeba. Automobil je oholený na "kost" a nic na něm není navíc. Prostě má všechno tam, kde má být, ale nic nesmí zvyšovat jeho váhu.

Jako pohonná jednotka i zde funguje agregát převzatý z Hondy Civic Type-R s výkonem 220 koní. Jenže dokáže prý na zrychlení pokořit i Ariel Atom 2, který stovku zvládl za 4,4 s. GTM by měl jít dokonce pod hranici čtyř sekund a také maximální rychlost má být vyšší (241 proti 218 km/h).

Pro připomenutí - co je Ariel?

Ariel Atom 2 je patrně jeden z nejsportovnějších automobilů, který je na světě v prodeji. Jeho hlavním esem je jeho hmotnost, která je opravdu minimální. Vždyť také na hliníkovém rámu je minimum panelů, které by omezovaly přístup vzduchu do kokpitu. V přepočtu na jednu tunu vozu připadá neuvěřitelných 600 koní. Takže když do trojčlenky dosadíme jeho skutečných 220 koní... 366 kg je opravdu šílená hodnota.

Ariel Atom 2

:. Kliknutím na obrázek jej zvětšíte do původní velikosti

Jízdní vlastnosti vozu jsou prý stejné jako u superbiků a na okruhu dokáže pokořit i Mercedes-Benz SLR McLaren, Porsche Carrera GT či Paganni Zonda (zkoušejí to stále v populárním britském pořadu Top Gear). Ti, kdo dokázali Ariel zdolat byly Ferrari Enzo, Maserati MC12, Pagani Zonda F a Koenigsegg CCX [celá zpráva]. Jenže Ariel stojí asi tolik, co sada pneumatik a brzdových destiček, které řidič u enza odrovná za jediný den na závodním okruhu.