Hlavní obsah

Zázrační pomocníci v boji s atopickým ekzémem

Právo, Petr Veselý

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Kůže, která nás svědí tak, že si ji rozškrábeme až do krve, a bolest při každém pohybu rozpraskané pokožky. To je pouze část potíží, jež lidem dokáže způsobit atopický ekzém (AE). Proto je řada pacientů ochotná vyzkoušet cokoliv, o čem se domnívají, že jim to pomůže.

Foto: Profimedia.cz

Bahno z Mrtvého moře má blahodárné účinky nejen u atopického ekzému.

Článek

Lék, který by na AE účinkoval stejně jednoduše jako třeba antibiotika na angínu, zatím neexistuje. Nemoc totiž vyvolává několik příčin, především však alergická reakce. Chorobu může snadno zhoršit také bakteriální infekce.

Poslední novinky

Na AE proto existuje celé spektrum léků. Posledním hitem jsou lokálně působící léky, které mírní zánětlivou reakci imunitního systému a kůže (tacrolimus, pimecrolimus), pacienta však AE nezbaví. I když v bitvě s chorobou představují pozoruhodný kvalitativní skok a spoustě pacientů přinášejí velkou úlevu.

Základní léčbou zůstávají relativně levné hormonální masti, pasty se zinkem nebo endiaronem a dehtové přípravky. Pomáhá i rozumná dieta, domov bez alergenů a pravidelné promazávání kůže přípravky, jako jsou Lipobase, Exipial nebo Lipoderm, případně kosmetika s konopným olejem získaným extrakcí pomocí zkapalněného plynu. Každému vyhovuje něco jiného.

Mrtvé moře doma, ve vaně

Hodně pomáhají pobyty u Mrtvého moře. Jezdí tam lidé s lupénkou i s AE. Pro koho je to příliš drahá záležitost, koupí v lékárně alespoň soli z Mrtvého moře, jako to udělala maminka šestiletého Radka. Dala mu do vany předepsanou dávku. Jenže chlapci po koupeli ekzém zrudl a podebral se. Lékařka mamince později vysvětlila, že malému dítěti musí dát poloviční dávku. Koupele pak Radkovi skutečně pomáhaly ekzém mírnit.

Dermatoložka se maminku snažila upozornit i na to, že koupele doma obvykle nemívají tak velký efekt jako samotný pobyt u Mrtvého moře. U něj totiž příznivě působí i sluníčko a zdejší velice specifické mikroklima. Ale také změna režimu nebo to, že dítě a jeho matka tady nemusí řešit obvyklé všední problémy a tak dál.

Hojivé světlo

Další způsob, jak zlepšit AE, jsou různé druhy světla: biolampy, speciální lasery a UV záření. Biolampy využívají tzv. polarizovaného světla. Zlepšují hojení ran, jizev, vředů a dalších kožních komplikací. Pomáhají lidem s menšími ložisky AE. Pokud totiž ekzém zasáhne velkou plochu kůže, trvalo by nutné ozařování lampou příliš dlouho.

Solária, a to i s UVA zářením, nejsou na AE příliš vhodná. Na rozdíl od zářičů s přesně vymezeným UV zářením, které lékaři kombinují s koupelemi, do nichž lze přidat i mořskou sůl.

Biostimulační lasery zlepšují prokrvení v podkoží, a tedy i hojení jizev nebo jiných, kožních defektů. Mají také smysl u některých nepříliš rozsáhlých forem AE.

Do jaké míry může pomoci některá z těchto metod, je ovšem potřeba konzultovat s dermatologem.

Čínské jehličky

Pacienti se stále častěji obracejí i na alternativní medicínu. K nejuznávanějším metodám patří akupunktura. U AE často zmírní svědění a zlepší stav ekzému.

Je však nutné několik sezení u zkušeného lékaře-akupunkturisty. Ten nemusí akupunkturní body stimulovat pouze jehličkami. U malých dětí, které se jich často bojí, bývá výhodnější laser nebo třeba speciálně modulovaný elektrický proud (tzv. EAV metoda). Nevýhodou opakovaných návštěv je, že tato léčba nebývá levná, na druhou stranu jde o terapii, která nemá žádné vedlejší účinky.

Olej tea tree, lékárna v lahvičce

Olej z australského čajovníku bývá považován za nejúčinnější přírodní dezinfekci. To je asi hlavní důvod, proč může lidem s AE pomoci zklidnit ekzém. Řada z nich si proto oblíbila pleťové mléko, které jim pomáhá promašťovat suchou a často i zrohovatělou kůži.

Díky antiseptickým účinkům oleje se ekzém i snáz hojí. Potlačuje totiž druhotnou infekci, kvůli které rána často popraská až do krve nebo začne mokvat.

Řada maminek přidává několik kapek oleje dětem do koupele. Nejen kvůli jeho účinkům proti bakteriím, virům a plísním, ale také kvůli tomu, že pomáhá mírnit svědění ekzému.

Lidé, kteří mají ložiska AE ve vlasech, si někdy kupují vlasový šampón obsahující olej tea tree. Potlačí totiž v oblasti vlasů možné infekce a zlepší tím projevy ekzému. Zároveň pomáhá odstraňovat lupy.

Protože olej je přípravkem obsahujícím extrakt z rostliny, tedy z australského čajovníku, doporučují kožní lékaři pacientům, aby ho na kůži nejprve v malém množství vyzkoušeli. Alergické reakce na kvalitní olej jsou sice vzácné, ale nelze je vyloučit.

V každém případě je dobré probrat možné přínosy i rizika všech metod včetně novinek s ošetřujícím lékařem. Bez ohledu na to, jestli jde o novinky z klasické, nebo alternativní medicíny.

Užitečný bestseller

Spoustu dalších velice praktických rad, i pokud jde o možnosti doplňkové nebo alternativní terapie, najdete v knize Atopický ekzém (Galén). Napsali ji tři špičkoví odborníci: Štěpánka Čapková, Václav Špičák a František Vosmík. K možnostem této léčby se staví vstřícně, ale u problematických přípravků nebo metod také kriticky. O tom, že je napsaná opravdu dobře, svědčí fakt, že vychází už ve třetím vydání.

Více o tom, jak se zbavit projevů atopického ekzému najdete ve videu na Stream.cz.

Reklama

Související témata:

Související články

Suchá kůže vyžaduje neustálou péči

Suchá kůže je jako určitý typ žen: vyžaduje stálou péči. Jinak se z problému kosmetického snadno stane problém zdravotní. Taková pleť je totiž náchylnější...

Výběr článků

Načítám