Hlavní obsah

Putin: Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ

– Moskva • Aktualizováno

Rusy a Ukrajince považuje prezident Vladimir Putin za jeden národ, i když přiznal, že teď není pravá doba na podobné výroky. Putin ve čtvrtek odpovídal na otázky občanů v televizní debatě. Prohlásil také, že Rusko nemá imperiální ambice, Kremlu prý jde jen o to, aby etničtí Rusové za hranicemi federace měli zaručený důstojný život.

Foto: Ria Novosti, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

„Politická vedení se mění, ale lid v zemi zůstává. Tento lid je nám blízký, nečiním rozdíl mezi Rusy a Ukrajinci, beru je za jeden národ,” řekl Putin v odpovědi na otázku, proč Rusko dál poskytuje Ukrajině úlevy na ceny surovin a elektřiny.

„Poskytujeme slevu na plyn, na elektřinu, vidíme, že ta ekonomika patrně nebude nyní stoupat, opět vycházíme vstříc Ukrajině. Pomáháme ukrajinskému lidu, máme zájem, aby se Ukrajina vymanila z krize a aby na našich hranicích byl klid.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„My se do toho nechystáme plést, dávat Ukrajině modus operandi, co má provádět, ale dáváme najevo své názory,“ řekl Putin a dodal: „Domnívám se, že současné vedení Ukrajiny se dopouští řady chyb a výsledky budou negativní, ale je to volba prezidenta a vlády.“

Kritika Kyjeva

Tvrdě zkritizoval současnou vládu v Kyjevě kvůli tomu, jak postupuje vůči separatistickému východu země. „Nevidím snahu současného ukrajinského vedení obnovit sociální sféru v Donbasu. Jsme svědky úplné blokády Donbasu, finanční i sociální, kdy nejsou vypláceny sociální dávky.“

Uvedl, že na to doplácejí i lidé, kteří nemají se separatisty nic společného. „Jsou tam lidé, kteří se se zbraní v ruce snaží vybojovat svá práva, ať je to správné, nebo ne, nechci to teď hodnotit, ale jsou tam i lidé, kteří nemají žádný vztah k ozbrojenému boji, dvacet let žijí na Ukrajině a teď jim neplatí. Jsou povinni jim ze zákona ty výplaty poskytovat.“

Putin zdůraznil, že ukrajinská krize má jediné řešení: „Dodržení minských dohod, správní reforma, vyřešení sociálních a ekonomických problémů celé země a Donbasu především. Ukrajinská vláda by měla plnit závazky.“

Putin také zmínil, že opakovaně vyzýval ukrajinské prezidenty, nejprve Turčynova a pak Porošenka, aby nezasahovali silou, ale marně. Stěžoval si na současného ukrajinského prezidenta. „Nám říká jedno, svým říká jiné a Západu třetí,“ prohlásil na adresu Porošenka.

Imperiální ambice

Šéf Kremlu také znovu odmítl obvinění, že by na Ukrajině působili ruští vojáci. „Na Ukrajině nejsou. Během posledního konfliktu na jihovýchodě to řekl náčelník ukrajinského štábu – my nebojujeme s ruskou armádou.“

Odmítl také, že by Rusko mělo imperiální choutky. „Nechceme vytvářet impérium. Všichni ale jdou směrem integrace, v Evropě, v Latinské Americe, v USA, v Mexiku. Nechceme obnovovat impérium, nemáme imperiální ambice, chceme zabezpečit důstojný život Rusům, kteří žijí v sousedních zemích. Je jedno, jestli Rus žije tady nebo za hranicemi, když může navštěvovat svoji rodinu a může používat svůj rodný jazyk. Takové vztahy máme s Kazachstánem, Běloruskem, Arménií a Kyrgyzstánem.“

Upozornil ale, že napětí kromě Ukrajiny vzrůstá i v dalších zemích, třeba v Kyrgyzstánu, kde je podle něj aktivní Západ a kde také roste nacionalismus. Zmínil, že i Rusko si tím prošlo. „S radikálním nacionalismem jsme vždy bojovali, protože Rusko vzniklo jako mnohonárodnostní stát,“ zdůraznil.

„Otevřené Rusko”

Nepřímo také zaútočil na Spojené státy. „Už jsem zmiňoval, že některé velmoci chtějí být supervelmocemi, které si svět zotročí, že chtějí být velmocí, která si zotročí svět a po partnerech netouží.“

Rusko je podle Putina jiné. „Jsme otevřeně pro spolupráci a nikdy ji nepřerušujeme. V 90. letech jsme byli otevření a předpokládali jsme, že k nám budou přistupovat stejně. Vzpomeňte, co probíhalo, jak Západ aplaudoval Jelcinovi, a jak se změnila situace, když se vyjádřil k Jugoslávii.”

„Nepovažujeme nikoho za nepřátele, co se týká mezinárodní arény, neradím nikomu, aby považoval za nepřátele nás,“ řekl Putin a zmínil, jak mocné má Rusko jaderné síly a armády. Citoval i cara Mikuláše II.: „Našimi spojenci je naše armáda a naše námořnictvo.“

Připomenul plán přezbrojení do roku 2020, i když zmínil, že se to může pozdržet i kvůli technickým problémům: „Náš plán je, aby do roku 2020 byla naše technika moderní.“

Stalinismus nepatří na roveň s nacismem

Zmínil se také o tom, že na oslavy vítězství nad fašismem mnozí lidé nepřijedou. „Na oficiální úrovni jsme na to nereagovali,“ řekl Putin s tím, že rozhodnutí bude respektovat. „Kdo chce, ať přijede. To ať si zváží sám. Je to náš svátek. Vzdáváme hold osvoboditelům, aby na to současná generace nezapomněla u nás ani v zahraničí.“ Podle něj nepřijedou někteří proto, že mají pocit, že by to ”mohlo někoho podráždit”.

Putin také odmítl srovnávání nacismu se stalinismem: „Nacisti vyhlásili za cíl likvidaci celých etnik, Židů, cikánů, Slovanů.“ Tím se podle něj lišil režim od stalinistického, i když přiznal, že ten také stěhoval etnika. „Proto nemůžeme dávat na misky vah stalinismus a nacismus.

Související témata

Foto: Michael Klimentyev/RIA Novosti/Kremlin, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Foto: STRINGER, Reuters

Průvod demonstrantů v moskvě

Přiznal ale, že se SSSR dopouštěl v minulosti řady chyb, což se nyní vrací: „Po konci druhé světové války jsme se snažili vnutit východoevropským státům svůj model rozvoje.“ Zmínil ale, že Moskva v tom není sama.: „Podobně to nyní dělají USA.“ Je přesvědčen, že USA na to doplatí.

Reklama

Výběr článků

Načítám