Hlavní obsah

Riziko srážky Země s asteroidem je větší, než se myslelo

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Země se od roku 2000 do roku 2013 srazila s nejméně 26 většími asteroidy, což je mnohem více, než se předpokládalo. S údaji přišla nezisková organizace B612 Foundation, v jejímž čele stojí bývalý astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Ed Lu.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Animace dopadů asteroidů na Zemi v letech 2000 až 2013Video: B612 Foundation, Reuters

 
Článek

Uvedené údaje byly podle nadace B612 získány díky síti, která po celém světě monitoruje testy jaderných zbraní. Tento systém od roku 2001 zaznamenal 26 explozí s ekvivalentem síly více než jedné kilotuny TNT a všechny byly důsledkem dopadu asteroidů.

„Tato data ukazují, že dopady asteroidů nejsou ničím výjimečným. Ve skutečnosti jsou třikrát až desetkrát častější, než jsme si dříve mysleli,“ uvedl v prohlášení Lu.

Podle získaných údajů „vesmírné bomby“, které se od začátku 21. století se Zemí srazily, měly výbušnou sílu odpovídající jedné až 600 kilotun TNT, uvedla rovněž nadace, která se věnuje vybudování systému včasného varování před těmito tělesy nebezpečnými pro lidstvo.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Naše planeta je přitom prakticky neustále bombardována úlomky asteroidů. Většina projektilů z hlubin vesmíru ale exploduje vysoko v atmosféře, takže nemůže způsobit vážné škody. V posledních 12 letech ovšem došlo k zásahům o síle přesahující 20 kilotun TNT v Indonésii, v Jižním ledovém oceánu, ve Středomoří a v Rusku, připomněla agentura DPA.

Výbuch meteoritu loni nad Čeljabinskem uvolnil čtyřicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou v roce 1945. Jeho síla dosáhla ekvivalentu 600 kilotun.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Meteorický roj nad Uralem zachycený z různých místVideo: Reuters

Lu v prohlášení uvedl, že asteroidy o průměru už 40 metrů mají potenciál srovnat se zemí město. Existují předpovědi, že takové těleso zasáhne Zemi jednou za 100 let, nejsou však založeny na pevných důkazech.

„Většina velkých asteroidů, jež mohou zničit celý stát, či dokonce kontinent, je už objevena. Avšak observatoře na Zemi nebo ve vesmíru našly jen méně než 10 000 z miliónu nebezpečných objektů, jež by mohly zdevastovat velké město,“ upozornil Lu v jedné zprávě.

Nadace B612 chce na oběžnou dráhu kolem Země umístit soukromě financovaný infračervený teleskop nazvaný Sentinel, který by dokázal objevit tělesa potencionálně nebezpečná pro naši planetu s dostatečným časovým předstihem pro přijetí nezbytných opatření.

Teleskop by měl stát 250 miliónů dolarů (asi pět miliard Kč) a na oběžnou dráhu ho chce B612 umístit v roce 2018.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám