Hlavní obsah

Další velká ztráta pro českou vědu: Zemřel Čestmír Šimáně

Novinky, Jakub Kynčl

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ve věku 93 let zemřel ve čtvrtek 26. července 2012 zakladatel českého jaderného výzkumu Čestmír Šimáně, vědecký pracovník Ústavu jaderné fyziky (ÚJF) Akademie věd ČR. Vedle své badatelské práce publikoval řadu odborných článků a knih. O jeho úmrtí v úterý informovala Akademie věd ČR. Je to druhá významná ztráta pro českou vědu poté, co zemřel 16. července chemik Antonín Holý.

Foto: Akademie věd České republiky

Čestmír Šimáně

Článek

"Byl pionýrem jaderných oborů v celém Československu, stál opravdu u všeho. Byl na samém začátku celého snažení, byl pedagogem, vědcem a byl vyhlášený i svými organizačními schopnostmi. Aktivní byl skutečně až do posledních chvil svého života, stále dokonce pracoval i v laboratořích," řekl Novinkám pracovník Ústavu jaderného výzkumu Zdeněk Kříž.

Šimáně byl členem mnoha československých delegací na mezinárodních konferencích o mírovém využití jaderné energie v letech 1955–1961 a po zřízení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČR pracoval jako člen jeho poradního sboru.

Až do své smrti byl vědeckým pracovníkem ÚJF AV ČR v Řeži. Po skončení války se Čestmír Šimáně, opavský rodák, absolvent Vysoké školy technické Dr. E. Beneše v Brně, soustavně věnoval studiu elektroniky a jaderné fyziky.

Foto: Akademie věd České republiky

Čestmír Šimáně

Šimáně za sebou zanechal stopu i v zahraničí. V letech 1947–1949 absolvoval studijní pobyt v Paříži na College de France u prof. F. Joliota-Curie a od roku 1961 vedl divizi Mezinárodní atomové agentury ve Vídni. Po návratu domů nastoupil jako vedoucí Katedry jaderných reaktorů Fakulty technické a jaderné ČVUT v Praze. Na této fakultě byl posléze v roce 1967 jmenován děkanem a tuto funkci vykonával až do roku 1972.

Po odchodu do důchodu se Šimáně vrátil do Ústavu jaderné fyziky ČSAV, kde pracoval do posledních dnů svého života v mikrotronové laboratoři.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám