Hlavní obsah

Na Hradě vystavují kousky od Cartiera astronomické hodnoty

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Přes 360 výjimečných a historických šperků z dílen slavného francouzského klenotnického domu představí výstava Cartier na Pražském hradě - Síla stylu. Platinové a zlaté brože, náhrdelníky, prsteny, diadémy, čelenky, hodinky a další umělecká díla budou mít návštěvníci možnost zhlédnout od pátku až do poloviny října v prostorách Jízdárny Pražského hradu. Seznámit se mohou prostřednictvím originálních dokumentů i s procesem jejich výroby.

Článek

O náplni a programu akce ve čtvrtek organizátoři informovali média. Na vernisáž ve čtvrtek odpoledne přišla i manželka prezidenta Livia Klausová.

"Výstava ukáže řadu diadémů a náhrdelníků, které měli na sobě králové, královny, princezny nebo indický mahárádža," uvedla kurátorka Eva Eislerová. Právě obřadní náhrdelník vyrobený v roce 1928 pro mahárádžu z Patialy patří podle ní k nejzajímavějším exponátům. K výzdobě platinového šperku byly použity diamanty v hodnotě 1000 karátů a topasy.

Foto: Petr Horník, Právo

Livia Klausová na vernisáži výstavy

"Mahárádža přivezl do Paříže truhly plné rodinných šperků. Klenotníky poté požádal, aby pro něj vytvořili něco, co svět ještě neviděl," uvedla Eislerová. Šperk se později objevil v 50. letech v Londýně. Byl ve špatném stavu a Cartier ho proto restauroval. Největší kameny nicméně chyběly a musely být nahrazeny zirkony, které by prý v budoucnu měly vystřídat opět pravé drahokamy.

Dalšími pozoruhodnými předměty jsou šperky mexické herečky Maríi Félixové. "Přivezla do Paříže malého živého krokodýla a nechala si podle něj vyrobit náhrdelník ve tvaru dvou krokodýlů," přiblížila Eislerová.

Foto: Petr Horník, Právo

Italská herečka Monica Bellucciová na výstavě

V desítkách vitrín budou i další mimořádné šperky vyrobené v orientálním, staroegyptském nebo indickém stylu, které byly módní v první polovině 20. století. Nejmladší vystavené šperky vznikly v 80. letech.

Výstava se podle organizátorů stane kulturní událostí léta. "Byli bychom rádi, kdyby se v Jízdárně objevilo za tři a půl měsíce trvání výstavy až 120.000 návštěvníků," řekl vedoucí oddělení kultury Správy Pražského hradu Václav Beránek.

Podobnou výstavu představující výtvory firmy Cartier za 160 let její existence hostilo již Metropolitní muzeum v New Yorku a Britské muzeum v Londýně. Přehlídka potrvá do 17. října a představí i vlivy, jež vedly k vytvoření uměleckých děl; dále originální archivní materiály a biografické příběhy jejich známých majitelů. Příchozí se prostřednictvím videoprojekce seznámí s jejich výrobou, prohlédnout si mohou i návrhy a skici šperků a jejich sádrové odlitky.

Reklama

Výběr článků

Načítám