Hlavní obsah

Tak to chodí: Skrytí lidé, skryté příběhy

Právo, Pavel Šrut

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Skryté lidi alias skrytce čili elfy vynesl na světlo čtenářské popularity J. R. Tolkien v Pánovi prstenů. Teď už běhají všude po světě a nemusíme si je ani představovat. Když nám je nabídlo i filmové plátno, ubylo zase jedno dávné tajemství.

Foto: Archiv, Právo

Pavel Šrut ve svém sloupku uvažuje o islandských mýtech.

Článek

Proto jsem se zaradoval, že nakladatelství Argo ve skvělé a zatím stále nevyčerpané edici slovesného dědictví různých národů objevilo i domov elfů a trolů na Islandu. Z díla sběratele Jóna Árnasona, vydaného poprvé v roce 1862, nejzajímavější islandské pověsti, pohádky a mýty vybrala a přeložila Ilona Gottwaldová a černobílými, náznakovými ilustracemi knihu s názvem Mrtvému nože netřeba doprovodil Jan Hísek.

Lidi, které stvořil nikdy nikdo nespatří

Na ostrově ledových jeskyní, skal a lávových polí se elfům dařilo od nepaměti a říkalo se jim skrytci, protože se nechali spatřit, jen když se jim zachtělo. O jejich původu se vypráví všelicos, já věřím téhle verzi: Kdysi dávno chtěl Adam spát se svou ženou Evou, ale jí se nechtělo a odmítala ho.

Mužskému se to nelíbilo, odešel od ní na vzdálené místo, vyhloubil díru do země, lehnul si k díře a nechal semeno stéci do jámy. Tu pak zakryl a pravil, že lidi, které takto stvořil, nikdo nikdy nespatří. Spatří je jen ti, kdo se vyvedou po něm a ne po jeho staré…

Někdy se však elfové se svými družkami zdržují poblíž lidských stavení a o Štědrém večeru se někomu ukáží. Například jistá elfka jménem Flos o svatvečeru nabídla hospodáři kus špeku. Ten se do něho zakousl a zešílel. Že by odtud pocházelo rčení skočit někomu na špek? Věřte nevěřte, prý ano.

Básnické tesáky

Rozhodně se ale dá věřit překladatelce a autorce předmluvy, že pro nedostatek archeologických nálezů v této zemi ledu a sněhu jsou právě mýty, ságy, báchorky i drobné anekdoty jediným skutečným islandským národním pokladem. Ten prý nemá, alespoň co do množství, v písemnictví středověku obdobu.

Inu, zřejmě tu přicházelo na svět hodně novorozeňat se dvěma zuby. Protože podle islandského mudrosloví narodíli se dítě se dvěma zuby, povládne dobře jazykem a stane se básníkem. Těm zubům se říká básnické tesáky. U nás máme jen básnické střevo…

Tak to chodí.

Reklama

Související články

Pavel Šrut: O zemi olympijských her

Od našich olympioniků ČOV (pokud by to náhodou někdo nevěděl: Český olympijský výbor) žádá, aby se koncentrovali jenom na výkon, a když už jim v Pekingu...

Pavel Šrut: Film v hlavě

Japonský prozaik Haruki Murakami si potrpí na hudební podkres svých románů. Naznačují to i jejich tituly: Norské dřevo je vypůjčené z Norwegian Wood...

Pavel Šrut: Pěkný ptáček z polského hnízda

Poláci umějí propadnout okouzlení i zatracení mnohem častěji než ve víře – a ve všem ostatním – vlažnější Češi. Také tvrdému alkoholu dokážou propadnout...

Výběr článků

Načítám