Hlavní obsah

Syn kvůli její vášni skončil jako žebrák, dostala dvouletou podmínku

Právo, Patrik Biskup

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Klatovy

V jednací síni plakala, když slyšela, jak její dospělý syn skončil mezi žebráky na ulici. Na jeho osudu totiž měla 50letá Ivana T. lví podíl. Odmítala mu dávat peníze z invalidního důchodu, který mu jako opatrovnice měla spravovat. Část jich totiž prohrála v automatech. Za zpronevěru bezmála 160 tisíc korun dostala nyní u klatovského soudu dvouletou podmínku.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Rozsudek je pravomocný. Státní zástupce i obžalovaná se na místě vzdali odvolání,“ potvrdil v pondělí místopředseda soudu Jan Kasal.

Vše začalo před sedmi lety, kdy soud zbavil Petra F. (32) svéprávnosti a svěřil jej do opatrovnické péče matce. Petr se nejprve léčil na psychiatrii v Opavě, na jejíž depozitní účet mu chodil důchod. Jakmile jeho matka dostala glejt opatrovníka, peníze z účtu okamžitě vybrala.

Objevili ho spát pod mostem. Byl ve velmi zuboženém stavu
vedoucí prevence

Synův důchod si pak nechala pravidelně vyplácet, přičemž za něj hradila pouze regulační poplatky v nemocnici a poslala mu občas nějaký balíček. Když se Petr F. vrátil z léčebny, oznámil matce, že už s ní být nechce, a požádal ji o svůj důchod.

Žádné peníze ale nedostal, tak si půjčil od sousedky dvě stovky na vlak a odjel do Prahy. Matku se poté snažil několikrát kontaktovat, ta se ale mezitím odstěhovala. Když už na ni sehnal telefon, odbyla ho s tím, že mu žádné peníze nedá.

Úřednice za něj platila poplatek

„Objevili ho spát pod mostem. Byl ve velmi zuboženém stavu. Kolegyně si ho dokonce chtěla vzít k sobě jako opatrovnice. Nakonec jsme mu sehnali útočiště u Armády spásy,“ řekla Právu vedoucí oddělení bezpečnostní prevence městské části Praha 7 Kateřina Laskovská.

Podle ní Petr F. neměl žádné doklady a byl fakticky bezdomovcem. Prosil o pomoc s vyřešením své situace. Úřednice zjistila, že muž je zbavený svéprávnosti a že opatrovnicí je jeho matka. Ženě proto zavolala a sdělila jí, v jakém stavu se nachází její syn.

„Odpověděla mi, že ji to nezajímá, že syn je feťák a žádné peníze od ní nedostane,“ uvedla terénní pracovnice. Podle ní žena odmítala vydat pro syna jakékoli finanční prostředky. Muž tak mohl přebývat pouze v azylových zařízeních, přičemž poplatek za něj platila sama úřednice. „Nebylo možné mu zařídit finanční pomoc, protože oficiálně pobíral invalidní důchod,“ uzavřela úřednice.

Obviněná žena už také byla opatrovnictví zproštěna, neposílala totiž soudu povinné zprávy o tom, jak s penězi syna hospodaří. Hájila se tím, že se je  snažila použít pro potřeby syna. Pokud pak někdy použila něco pro sebe, nechtěla tím prý syna nijak poškodit. Myslela si, že jako matka nemá povinnost soudu skládat účty, jak se synovými penězi naložila.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám