Hlavní obsah

V pražské Libuši hrozí vznik domobrany proti vietnamské menšině

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

V městské části Praha - Libuš to vře. Podle místního starosty Petra Mráze se tam kvůli rostoucí kriminalitě vyostřují vztahy české a vietnamské komunity. V souvislosti s tržnicí Sapa se tam zdržují tisíce Vietnamců. Situace se stává neúnosnou, v městské části hrozí vznik české domobrany, varoval starosta v dopise, který koncem března zaslal ministerstvu vnitra. Policie ale žádný nárůst kriminality neregistruje.

Článek

Kvůli krizi mnoho Vietnamců v ČR přišlo o práci, a tak zamířili do Sapy, řekla předsedkyně výboru pro multikulturní soužití místního zastupitelstva Pavla Jedličková.

"To, co tu vzniklo, je prostě ghetto. Je to záležitost bezpečnosti celé České republiky," tvrdí Jedličková. Podle ní má Sapa vlastní, vnitřní systém pravidel. "Jedná se o srdce a mozek vietnamské komunity v České republice," řekla. Ta je prý po Francii a Německu největší v Evropě.

Policie si nárůstu kriminality nevšimla

"Policie nezaznamenala žádný velký nárůst trestné činnosti v Sapě a blízkém okolí," řekla koncem března policejní mluvčí Eva Kropáčová. Podle místního oddělení prý lidé žádný zvýšený počet trestných činů nehlásí.

Jedličková s tím ale nesouhlasí. "Místní oddělení policie se vyjádřilo zcela přesně: Lidé to nehlásí. A jedna věc jsou oficiální policejní statistiky a druhá věc jsou skutečné případy," reagovala.

"Nezaměstnanost se Sapy vůbec netýká. Všichni jsou tu obchodníci a podnikají sami. Ani žádná kriminalita nestoupá," řekl provozní ředitel Saparie, a.s., Tran Quang Hung.

Starosta ale v dopise tvrdí, že už nyní si bytový dům v ulici Na Domovině musejí místní lidé hlídat sami, protože do něj chodí Vietnamci, kteří tam nebydlí. Užívají tam prý halucinogenní látky a společné prostory domu používají jako záchod.

"Pokud nedojde k razantnímu zásahu orgánů státu, v jejichž kompetenci je výše uvedené problémy řešit, může dojít až k založení skutečné domobrany, kdy občané takzvaně vezmou vše do vlastních rukou. A to je, dle našeho názoru, to úplně nejhorší, co by se mohlo stát," stojí v dopise.

V Libuši žije okolo 3000 Vietnamců

V městské části žilo k 31. prosinci 2009 podle webových stránek Českého statistického úřadu (ČSÚ) 10 020 obyvatel. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky cizinců s povoleným pobytem bylo 2146, což oproti předchozímu roku představuje úbytek skoro o 550 lidí. Většinu oficiálně registrovaných cizinců prý ale představují Ukrajinci. "Reálný počet (Vietnamců) se může pohybovat kolem 3000 osob, minimálně," řekla Jedličková s tím, že oficiální statistiky o stavu věcí příliš nevypovídají.

Městské části také vadí, že magistrát nemá žádnou integrační politiku. "Zatímco od odboru pro azylovou a migrační politiku ministerstva vnitra a policie jsme se určité pomoci dočkali, ze strany magistrátu postrádám jakoukoli podporu a snahu problémy konkrétně řešit," řekla Jedličková. Podle ní bezpečnostní výbor zastupitelstva po požáru v Sapě v listopadu 2008 zřídil koordinační skupinu, která se sešla třikrát, poprvé půl roku po svém ustavení. "Vždy se tam říkalo hodně o tom, co je třeba udělat, a vyšumělo to do ztracena," dodala.

Malá Hanoi

"Jak je možné, že český stát dopustil na svém území vznik tak obrovského a soběstačného vietnamského městečka zvaného Malá Hanoi? Navíc na území tak malé městské části, která samozřejmě na tak obrovský pohyb cizinecké komunity není připravena?" stojí mimo jiné v dopise, který Jedličková zaslala primátorovi Pavlu Bémovi 25. března.

Areál tržnice Sapa leží na pozemcích někdejšího masokombinátu a drůbežárny. Dohromady mají 35 hektarů. Podle Jedličkové Vietnamci skoupili i přilehlé pozemky směrem k ulici Vídeňská. Prý tu plánují postavit mimo jiné i největší buddhistický chrám v České republice. Vietnamci údajně bydlí asi v deseti procentech bytů na území městské části.

V Sapě vypukl v listopadu 2008 velký požár. Hořel tu uskladněný textil a obuv, silný zápach byl cítit ve velké části Prahy. S ohněm bojovaly stovky hasičů, což ho řadí mezi největší nasazení požárních sil v historii země. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám