Hlavní obsah
Díky moderní technice je operace šedého zákalu zcela bezbolestný zákrok trvající asi 20 minut. Foto: Profimedia.cz

Zbavit se šedého zákalu je možné ambulantně

V Česku oční chirurgové operují každý rok více než 70 tisíc šedých zákalů. Před čtvrtstoletím musel pacient po operaci strávit mnoho dní v nemocnici a po zbytek života nosit velmi silné brýle. Díky vývoji operačního postupu, technologií a materiálů je dnes zákrok šetrnější a následná léčba výrazně kratší. Operace šedého zákalu se provádí ambulantně, trvá asi 20 minut a pacient může ihned po operaci odejít domů. Zákrok je navíc plně hrazen ze zdravotního pojištění.

Díky moderní technice je operace šedého zákalu zcela bezbolestný zákrok trvající asi 20 minut. Foto: Profimedia.cz
Zbavit se šedého zákalu je možné ambulantně

„Šedý zákal je velmi častým onemocněním očí především ve vyšším věku. Může se ale vyskytnout i u mladých lidí, nebo dokonce dětí. V mladším věku vzniká například po úrazech nebo při poruchách látkové výměny. Může být i vrozený. Zákal čočky brání tvorbě kvalitního obrazu na sítnici. Jedinou možnou léčbou je výměna zkalené čočky za umělou nitrooční čočku,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

„Díky moderní technice je operace šedého zákalu zcela bezbolestný zákrok trvající asi 20 minut. Pacienti mohou během operace cítit mírný tlak, nikoli však bolest. V průběhu celé operace může lékař s pacientem hovořit. Lékař nejprve odstraní zkalenou oční čočku, následně implantuje novou, umělou. Je možné připlatit za nadstandardní nitrooční čočku. Cena se pohybuje od tří do 25 tisíc korun," vysvětluje primář Stodůlka.

Znecitlivění oka se provádí pouhými očními kapkami. Jen ve výjimečných případech – například u malých dětí nebo mentálně postižených pacientů – se používá celková anestezie. Velmi důležitá je velikost řezu, kterým se operace provádí. Nejlepší chirurgové dnes operují takzvaným mikrořezem, tedy řezem velikosti asi dva milimetry.

„Hlavní výhodou operace mikrořezem je rychlost hojení a vysoká výsledná kvalita vidění, protože malý řez a jeho následné hojení nemění přirozené zakřivení oka. Mikrořezem je nejen odstraněn šedý zákal, ale do oka je implantována nová umělá čočka. Pokud si vybere pacient čočku multifokální, může vidět bez brýlí do dálky i na čtení,“ dodal primář Pavel Stodůlka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků