Hlavní obsah
Hlavním příznakem rakoviny plic je chronický kašel. Foto: Profimedia.cz

Vytrvalý kašel může znamenat rakovinu plic

Nepřestávající kašel není radno přehlížet. Jestliže trvá tři týdny a déle, je nutné navštívit lékaře. Může totiž předznamenávat rakovinu plic. Ke smrti často dochází právě jen kvůli pozdnímu vyhledání doktora, upozorňuje BBC.

Hlavním příznakem rakoviny plic je chronický kašel. Foto: Profimedia.cz
Vytrvalý kašel může znamenat rakovinu plic

Britská kampaň, která se snaží snížit počet obětí rakoviny plic, cílí na osoby od 50 let věku, jelikož ty jsou ohrožené nejvíce. Platí to také pro Českou republiku, i zde by se taková intervence hodila. Mnohdy jde jen o to, abychom si možná rizika uvědomili a nemávli nad nimi rukou.

Symptomů je více

Hlavním příznakem rakoviny plic je chronický kašel. Ač ve většině případů samozřejmě na žádnou smrtelnou nemoc neupozorňuje, nelze na to spoléhat. Mezi základní symptomy rakoviny plic patří nejen proměnlivý a zhoršující se kašel, ale i vykašlávání krve, dušnost, neobvyklá únava, bezdůvodné hubnutí a po určitou dobu pociťovaná bolest v hrudi a ramenou.

Příznaky je třeba znát a sledovat - v případě podezření je nutné vyhledat lékařskou pomoc. I samotné přetrvávající kašlání může znamenat hrozbu rakoviny plic. Čím dříve je diagnostikovaná, tím větší je šance na léčbu. A pokud se dozvíte, že je váš kašel takřka neškodný, tím lépe.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků