Hlavní obsah

Vědci při zkoumání nádorů narazili na důvod šedivění a padání vlasů

O velké náhodě mohou mluvit vědci z amerického Texasu. Při výzkumu tvorby nádorů totiž objevili dva proteiny, které mají vliv na ztrátu vlasů a jejich šedivění.

Vědci při zkoumání nádorů narazili na důvod šedivění a padání vlasů

Skupina výzkumníků z University of Texas Southwestern Medical Center identifikovala dva proteiny, KROX20 a faktor kmenových buněk, které jsou odpovědné za ztrátu vlasů i depigmentaci (šedivění).

Prostřednictvím pokusů na myších vědci zjistili, že vyčerpáním kmenových buněk z vlasových buněk vlas (chlup) šediví. Pokud dojde i ke ztrátě proteinu KROX20, tak vlas zcela vypadne.

„Díky tomuto poznatku doufáme, že v budoucnu dokážeme vytvořit topickou sloučeninu nebo bezpečně dopravit chybějící proteiny zpátky do vlasových folikul a napravit tak tyto kosmetické nedostatky," řekl pro agenturu Reuters profesor dermatologie Lu Le.

Vědci budou i nadále zkoumat, zda za ztrátu těchto dvou proteinů může stáří, což by je mohlo posunout dál v odpovědi na otázku, proč lidé obecně stárnou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků