Hlavní obsah
Aspirin má prokazatelně kladný vliv na kardiovaskulární problémy. Foto: Profimedia.cz

Užívání aspirinu může být pro zdravé lidi velmi nebezpečné

Mezi veřejností a bohužel někdy i mezi odborníky stále panuje jeden velký mýtus a to užívání aspirinu, anopyrinu a dalších podobných léků čistě preventivě, jako nejlepší způsob jak předejít infarktu myokardu či mozkové mrtvici. Ve skutečnosti ale tyto léky mohou zdravým lidem velmi ublížit.

Aspirin má prokazatelně kladný vliv na kardiovaskulární problémy. Foto: Profimedia.cz
Užívání aspirinu může být pro zdravé lidi velmi nebezpečné

Milióny lidí po celém světě aspirin a jemu podobné varianty léků pravidelně užívá jako prevenci infarktu myokardu a mozkové mrtvici. Jedná se především o lidi, kteří jednu ze závažných nemocí již někdy prodělali.

Díky tomuto faktu si i ostatní lidé myslí, že aspirin je naprosto bezpečný lék, který můžou běžně užívat a neublíží jim. Podle skotských vědců je to ale velký nesmysl. Aspirin totiž může i zabít.

Nebezpečí vnitřního krvácení

Kyselina acetylsalicylová totiž zvyšuje pravděpodobnost velkého krvácení do mozku, žaludku nebo jinde v těle. Tato rizika jsou skutečně velká a je na zvážení odborníků, zda i přesto tyto léky lidem doporučí.

Aspirin, který ředí krev, je svým způsobem stále považován za zázračný lék a to především pro skutečně velmi široký rozsah použití. Ovšem má i řadu vedlejších účinků, na které by především lékaři neměli zapomínat. 

Předně se jedná o několikánásobně zvýšenou krvácivost, díky které roste riziko vnitřního krvácení.

"Užívání aspirinu lze i přesto doporučit všem lidem, kteří již onemocněli anginou pectoris či prodělali infarkt myokardu a mozkovou mrtvici. U nich lze tyto léky stále považovat za nejlevnější a přitom velmi účinnou prevenci dalších ataků," zdůrazňuje profesor Peter Weissberg, ředitel Britského kardiologického ústavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků