Hlavní obsah
Každý rok se mužům počet spermií snižuje o 1,6 procenta. Foto: Profimedia.cz

U mužů se stále zhoršuje plodnost, může za to i kouření a obezita

Plodnost mužů se neustále snižuje. Je to dáno především nižším počtem spermií. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) měli muži v roce 2010 o tři čtvrtiny méně spermií než v 50. letech minulého století a toto číslo každým rokem stále klesá. A pak také kvalitou, asi 5 % má spermie pomalé a další je mají zcela nehybné. Podle odborníků za to může spoustu faktorů, mezi hlavní z nich patří například kouření a obezita.

Každý rok se mužům počet spermií snižuje o 1,6 procenta. Foto: Profimedia.cz
U mužů se stále zhoršuje plodnost, může za to i kouření a obezita

„Každý rok se počet spermií snižuje o dalších 1,6 procenta,” upozorňuje Štěpán Machač z kliniky Reprofit v Ostravě. Dříve se podle něj za normální považoval spermiogram s koncentrací 40 milionů spermií na mililitr, nyní je to 15 milionů. Přičemž asi pět procent mužů má spermie pomalé, někdy i úplně nehybné, které nejsou schopny oplodnit vajíčko.

Za jednoho z viníků lze považovat i cigarety. „Toxické látky obsažené v cigaretovém kouři spolu s nikotinem, který způsobuje zúžení cév a snižuje přítok krve do varlat a topořivých těles, mají za důsledek, že kuřáci mívají méně spermií,” vysvětluje specialistka na výživu v projektu Zdravé spermie Medicínského centra Praha Lucie Weiss.

Nižší hladinu testosteronu, hormonu důležitého pro tvorbu spermií, mají podle ní také konzumenti alkoholu nebo lidé trpící dlouhodobým stresem.

Dalším velkým problémem je obezita, která obecně zvyšuje hladinu ženských hormonů a oslabuje plodnost. Spermiím neprospívá ani kofein a antibiotika.

Neblahý vliv má také extrémní fyzická aktivita, příliš častá sauna, horké koupele, nošení těsných kalhot, sedavé zaměstnání nebo práce s notebookem na klíně.

Příčinou neplodnosti bývá často i takzvaná variokokéla, porucha odtoku krve z tkáně varlat, jakési „křečové žíly”. Léčba může podle vedoucího Medicínského centra Praha Radka Klubala vést ke zvýšení počtu spermií nebo zlepšení jejich pohyblivosti. Dalšími důvody jsou problémy se sestupem varlat v dětství, stavy po zánětech a operacích, hormonální obtíže nebo genetika.

„Neblahý vliv má také extrémní fyzická aktivita, příliš častá sauna, horké koupele, nošení těsných kalhot, sedavé zaměstnání nebo práce s notebookem na klíně,” upozorňuje lékař Pavel Otevřel.

Prevencí je podle Viktora Vika, vedoucího uro-andrologické ambulance kliniky Gennet, pravidelná sexuální aktivita. „Přestože se zdá, že současná společnost je přehlcena sexem, toho reálného výrazně ubývá,” uvedl.

S věkem se vše zhoršuje

Reprodukční mládí končí podle odborníků po čtyřicítce, ideální věk pro zplození děti je mezi 18 a 30 lety. Starší muži jsou schopni oplodnění, ale míra potratů a vrozených vad dětí je vyšší.

„Všechny negativní faktory se s věkem bohužel umocňují,” vysvětluje Lukáš Bittner z Centra andrologie kliniky Iscare.

Na řadu tak přichází andrologická léčba, která často vede k obnovení spontánní plodnosti.

Za problém s neplodností mohou muži z padesáti procent

Před zahájením léčby neplodnosti párů je vždy jako první vyšetřen muž. V případě abnormalit spermiogramu či jiných problémů, které mohou vést k obtížnému početí, je pak muž kompletně vyšetřen urologem, andrologem, případně genetikem.

Z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno základní vyšetření počtu spermií v ejakulátu, takzvaný spermiogram, a operace variokokély.

„Zdravotní pojišťovny mnohdy nevnímají problém mužské neplodnosti jako problém, který by měl být hoden zřetele, minimálně v oblasti léků a injekcí," uvedl Libor Zámečník, předseda Andrologické sekce České urologické společnosti. Pojištění většinou neplatí pro další konzultace výsledků nebo pokročilejší vyšetření.

Příčinou neplodnosti může být také neschopnost erekce. Důvody jsou různé, od vysokého tlaku či hladiny tuků v krvi, nízké hladiny testosteronu přes cukrovku nebo některé nemoci. Nasazují se léky pro zlepšení erekce, které jsou v Česku dostupné už 20 let, injekce, podtlakové pumpy nebo je možné do penisu voperovat implantát.

Co říká statistika

V České republice se v roce 2017 narodilo 114 000 dětí. Z toho jsou čtyři procenta výsledkem asistované reprodukce. Neplodných párů je mezi 15 a 25 procenty a úspěšnost umělého oplodnění je od 20 do 75 procent.

Pokud by léčba mužské neplodnosti byla úspěšná v polovině případů, mohlo by se podle Vladimíra Kubíčka, předsedy České andrologické společnosti, narodit asi o 4500 dětí víc stejnému počtu žen.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků