Hlavní obsah

Starší make-up patří nemilosrdně do koše

Řada žen líčidla a make-up nakupuje chaoticky a shromažďuje si velkou sbírku očních stínů, pudrů a tvářenek. Jenže podle odborníků jsou staré rozdělané tuby s make-upem bohatě osídleny nebezpečnými bakteriemi. Ty mohou způsobit vážnou infekci.

Starší make-up patří nemilosrdně do koše

Dermatologové varují, že starý a zvláště prošlý make-up patří do koše. Suchý pudr je bezpečnější, tekutá líčidla ale osidlují po delší době nebezpečné choroboplodné zárodky.

"Většina žen má zásuvku plnou kosmetiky, která je částečně použitá. A stále dokupuje nové kousky, ale starých se nezbavuje. Ale bývá to problém těch výrobků, které často neobsahují datum minimálního použití," tvrdí dermatoložka Angela Bowersová.

Kožní specialisté doporučují, aby žena nový rozdělaný make-up či líčidlo co nejdříve vypotřebovala a nejpozději tři měsíce po otevření vyhodila.

Rtěnku si v žádném případě nepůjčujte

"Bakterie pak mohou pronikat dovnitř a konzervační látky nemusejí fungovat tak dobře, jako tomu bylo krátce po otevření. Při aplikaci na oči může vyvolat i zánět očních spojivek," dodala Bowersová.

Pudr a suchá líčidla by pak ženy měly zlikvidovat nejpozději do roku po otevření. U některých může vyvolat periorální dermatitidu, která vypadá jako akné.

Poslední varování dermatoložky Bowersové se týká rtěnky. Některé ženy si ji půjčují, což tato odbornice považuje za velmi rizikové z hlediska nákazy herpes viry a bakteriemi. Jedinci náchylní k oparům by svou rtěnku, lesk či balzám měli střežit jako oko v hlavě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků