Hlavní obsah
Efekt lázeňské léčby spočívá v psychickém zklidnění a relaxaci. Foto: Profimedia.cz

Sirnaté lázně pomáhají i lidem po endoprotézách či nervových onemocněních

Sirnaté lázně prosluly především v souvislosti s léčbou kožních onemocnění, zejména pak lupénky. Nyní mezi lázeňskými hosty můžete najít i pacienty s onemocněním tepen končetin, roztroušenou sklerózou, osteoporózou a pak také klienty po operacích náhrad kyčelních a kolenních kloubů, a to již dvanáctý den po zákroku.

Efekt lázeňské léčby spočívá v psychickém zklidnění a relaxaci. Foto: Profimedia.cz
Sirnaté lázně pomáhají i lidem po endoprotézách či nervových onemocněních

"Sirné sulfanové přírodní minerální léčivé vody mají příznivý účinek při léčbě kožních onemocnění, ale i při cévních a nervových onemocněních či nemocech pohybového aparátu,“ vysvětluje prim. MUDr. Leoš Sochor, vedoucí lékař Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves.

„Sulfan má stabilizační, protiprogresivní a protidegenerativní efekt u chorob svalů a neurodegenerativních onemocnění. Vstřebává se kůží – nejlépe při teplotě vody 37 až 38 stupňů Celsia. Síra se pak ukládá v pojivové tkáni, díky čemuž se zlepšuje pružnost a mechanická odolnost měkkých tkání. Dále se sulfan podílí na zpomalení nežádoucího úbytku elastinu a kolagenu v chrupavkách a šlachách. Sirovodík (sulfan) má také příznivý účinek na kardiovaskulární systém. Rozšíření cév je patrné i pouhým okem jako červeně zabarvená kůže (tzv. sirný erytém)," dodává primář Sochor.

Sirnaté lázně se stávají i pomyslnou poslední záchranou pacientů po osteoporotických zlomeninách, u nichž soustavná ambulantní léčba trvající déle než tři měsíce nepřináší očekávané výsledky. Součástí léčebné lázeňské rehabilitace je kromě vodoléčby především fyzioterapie a léčebný tělocvik, který pozitivně ovlivňuje tvorbu kostní hmoty, svalovou sílu a koordinaci.

Jak moc lázeňská péče pomáhá

Efekt lázeňské léčby spočívá v psychickém zklidnění a relaxaci, s nimiž bezprostředně souvisí přeladění imunitní odpovědi organismu na podněty vedoucí k projevům lupénky. Výhodou je i současná léčba kloubního postižení, kterou standardně nemocnice nenabízejí. Jde především o kombinace rehabilitace, elektroléčby, laseru, magnetoterapie, parafinových a rašelinových zábalů, plynových injekcí, masáží a terapie v sirné vodě. Jejím působením dochází k uvolnění svalstva, zvýšenému prokrvení podkoží a následně i k navození hojivých procesů kůže.

"Ročně v našich lázních léčíme zhruba pět set pacientů s lupénkou. Mnozí z nich poté dlouhodobě nemají žádné viditelné příznaky onemocnění,“ doplňuje dermatoložka MUDr. Kateřina Macháčková.

Minerální voda je před koupelí ohřívána na 36-38 stupňů Celsia. Koupele tak navozují svalovou a cévní relaxaci, příznivě působí na centrální nervový systém, pomáhají předcházet ateroskleróze a u pacientů s onemocněním dýchacích cest usnadňují vykašlávání hlenu.

Lázeňská péče si tak poradí se zdravotními problémy, jako jsou obrna lícního nervu, zánětlivá onemocnění centrálních nervů, stavy po operacích mozku, míchy a periferních nervů, roztroušená skleróza, nervosvalová onemocnění, Parkinsonova nemoc, iritačně-zánikové kořenové nemoci a další nervová onemocnění. Např. u roztroušené sklerózy mozkomíšní byly prokázány její účinky na prodloužení období remise (přechodného vymizení příznaků nemoci) a zpomalení celkového rozvoje onemocnění.

V Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves se mohou podle Vyhlášky o stanovení Indikačního seznamu pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči léčit pouze dospělí pacienti. Při komplexně hrazené léčbě hradí zdravotní pojišťovna i stravování a ubytování. V případě příspěvkové léčby jsou placeny pouze absolvované procedury. Lázeňskou péči mohou však lidé absolvovat i jako samoplátci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků