Hlavní obsah

Server zjistí příčinu pláče u kojenců

Italští vědci vytvořili nový počítačový server, který pomáhá odhalit příčiny pláče kojenců. Údajně je schopen rozpoznat, zda dítě potřebuje nakojit, přebalit či má zdravotní potíže, nebo zda se jen nudí.

Server zjistí příčinu pláče u kojenců

Experti server vyvinuli na základě dlouhodobého monitorování a pečlivého vyhodnocení akustických projevů novorozenců, z nichž jedna polovina byla naprosto zdravá, druhá trpěla nejrůznějšími chorobami.

"Sestavit software bylo o to těžší, že každé z miminek vyjadřuje své pocity a potřeby zcela individuálně a odlišně od ostatních," uvádějí autoři projektu neuropsycholog Carlo Lenti z Milána a psycholožka Daniela Lenti Boerová z univerzity Val di Aosto.

Přesto se jim na základě pečlivé analýzy podařilo zjistit, že nemocné děti vydávají zvuky o vyšší akustické frekvenci než ostatní.

"Program sice nedovede odhalit, zda konkrétní jedinec přišel na svět s vrozenou srdeční vadou či jaterními potížemi, nicméně dokáže určit, kterému z novorozenců by lékaři ihned po narození měli věnovat zvýšenou pozornost, protože není zcela zdravý," zdůrazňují vědci.  

Zařízení umožňující dešifrovat poselství skryté v nářku kojenců už bylo uvedeno do sériové výroby a postupně by se mělo stát součástí běžného vybavení ordinací dětských lékařů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků