Hlavní obsah
Alkohol podávaný v malých dávkách prospívá. Foto: Petr Horník, Právo

Půllitr piva denně má příznivý vliv na činnost srdce

Jedno pivo podle řecké studie zlepší do tří hodin krevní oběh a pružnost cév. Zdá se, že střídmá konzumace tohoto zlatavého moku nám tedy poskytuje ochranu před onemocněním srdce. Stejný účinek ale bohužel nebyl potvrzen u nealkoholického piva, uvádí Mail Online.

Alkohol podávaný v malých dávkách prospívá. Foto: Petr Horník, Právo
Půllitr piva denně má příznivý vliv na činnost srdce

Z řeckého výzkumu vyplývá, že konzumací jednoho piva zlepšíme během pár hodin průtok krve cévami, tím pádem i srdeční činnost. Půllitr denně může snížit riziko infarktu a mrtvice o 30 %.

Jedná se zřejmě o první studii, která se zabývá tím, co se skutečně děje v kardiovaskulárním systému bezprostředně po vypití piva. V Athénách vybrali 17 nekuřáků mezi 20 a 30 lety, kteří měli během hodiny či dvou vypít 400 ml tohoto nápoje, tedy něco mezi malým a velkým pivem. Později měli vypít stejné množství piva nealkoholického či panáka vodky.

Tmavé pivo účinkuje lépe

Cílem bylo zjistit, jak snadno krev protéká hlavními tepnami, pevnost aorty a zda jsou cévy uvolněné a netuhnou. Výsledky byly zveřejněny v online magazínu Nutrition. K nepatrnému zlepšení došlo pokaždé, nicméně k výraznému jen po konzumaci alkoholického piva, a to z důvodu kombinace alkoholu s antioxidanty, které pivo obsahuje. Nejlepší účinky má černé.

Na správné pracování krevního oběhu a srdce mají škodlivý vliv mastná jídla, nedostatek pohybu či kouření. Také nadměrné množství alkoholu přináší nebezpečí, ale mírná spotřeba piva (i vína) může sloužit jako ochrana.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků