Hlavní obsah
Příčinou chrápání je nejčastěji snížená průchodnost nosu. Foto: Profimedia.cz

Problémy s chrápáním má až 40 procent dospělých

Kvůli sdíleným ložnicím narušuje chrápání spánek až 80 procentům lidí. Příčinou chrápání je nejčastěji snížená průchodnost nosu. Člověk dýchá ústy a chrápe. Nepříjemný zvuk způsobují vibrace měkkého patra. Možností jak se zbavit chrápání je hned několik.

Příčinou chrápání je nejčastěji snížená průchodnost nosu. Foto: Profimedia.cz
Problémy s chrápáním má až 40 procent dospělých

"Prosté chrápání je společenským problémem, ale lékařská věda ví, že se často jedná o předstupeň obstrukčního syndromu spánkové apnoe, laicky řečeno opakované krátkodobé zástavy dýchání ve spánku," vysvětluje Miloš Taudy z kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Motol.

Cesty k odstranění poruchy jsou od nejjednodušších, jako je změna polohy při spánku, až po nejsložitější, jako je operace či užívání malého ventilátoru při spaní. "Zevní nosní aplikátory, jako je nosní páska, mohou ovlivnit prosté chrápání. Zda pomohou u lehčích forem obstrukčního syndromu, je předmětem probíhající studie," dodal Taudy.

Chrápání jako narušitel partnerských vztahů

"Chrápání často znepříjemňuje partnerský život," doplnil psychiatr Jan Cimický z pražského Centra duševní pohody Modrá Laguna. V praxi je podle něj běžné, že do ordinace přijde nejen chrápající, ale i ten, kdo je chrápáním obtěžován.

Medicína zná několik způsobů řešení - operace, prášky na spaní nebo nácvik správného dýchání. "Jsou i nemedicínská řešení, jako odluka od lůžka a v krajním případě rozchod," poznamenal Cimický.

Test na průchodnost nosu

Jednoduchým testem si každý může zkusit, jak na tom je s průchodností nosu - palcem a ukazováčkem si uchopí tvář v oblasti lícní kosti a kůže se táhne směrem od nosu.

Pokud se mu okamžitě začne lépe dýchat, pak si právě potvrdil, že otevření nosní chlopně mu zlepšilo dýchání nosem a pásky jsou pro něj vhodným řešením.

Když se po tomto manévru nic nezmění, měl by navštívit lékaře. Jeho problém je složitější a potřebuje léčit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků