Hlavní obsah
Lékaři již dokážou zčásti obnovit poškozenou chrupavku. Proto není nutné trápit se bolestí a pomáhat si holí. Foto: Profimedia.cz

Převratná metoda pomáhá v léčbě artrózy

Onemocnění pohybového aparátu - osteoartróza, se netýká jen starších ročníků. Trpí jím i třicetiletí. A často aktivní lidé - sportovci, policisté, vojáci. Ještě nedávno mohli lékaři na toto onemocnění nabídnout jen léky na tlumení bolesti, případně zpomalení degenerativního procesu a pak náhradu vlastního kloubu umělým. Nyní ale lékaři nabízejí převratnou metodu, díky níž dokážou zčásti obnovit poškozenou chrupavku. Jde o léčbu pacientů jejich vlastními kmenovými buňkami.

Lékaři již dokážou zčásti obnovit poškozenou chrupavku. Proto není nutné trápit se bolestí a pomáhat si holí. Foto: Profimedia.cz
Převratná metoda pomáhá v léčbě artrózy

V Česku bylo prvním pracovištěm, které zavedlo biologickou léčbu kloubní artrózy kmenovými buňkami Revmacentrum MUDr. René Mostera. „Léčbu kmenovými buňkami jsme již použili u několika desítek pacientů. Dosavadní ohlasy po zákroku jsou opravdu velmi dobré,“ konstatuje primář Moster. Vysvětluje, že kmenové buňky mají obrovský regenerativní a hojivý potenciál. Dokážou vyspravit i značně poškozenou část chrupavky. A to tím, že vytváří vlastní chrupavčitý kloubní povrch, jakýsi „protektor“.

Osteoartróza trápí nejčastěji lidi nad 65 let, u nichž je v podstatě 50% četnost výskytu. Ovšem jak už bylo zmíněno, výjimkou mezi pacienty nejsou ani lidé okolo 30 let. Aplikace kmenových buněk přináší podle lékařů skutečně průlomovou metodou v léčbě pohybového aparátu. „Jde totiž nejen o velmi účinný, ale i šetrný a zpravidla bezbolestný zákrok, který je vhodný pro většinu pacientů,“ konstatuje primář.

Přínosný je u poruch kloubní chrupavky u I. až IV. stupně, tedy ve všech fázích onemocnění, vyjma vážného poškození kostního základu kloubu. „Zatím nás vyhledávají zejména aktivní lidé, kteří se nebojí zkoušet novinky a pro které je jejich pohybová aktivita klíčovou složkou jejich života, ať už profesního nebo soukromého.

Jde mimo jiné o sportovce, vojáky, policisty, ale i podnikatele. Také jde o pacienty, kteří se z různých důvodů nechtějí či nemohou podrobit operaci umělé kloubní náhrady. Ale to se v budoucnosti určitě změní. Naší filosofií je maximálně prodloužit životnost poškozeného kloubu a udělat pacientovi umělý kloub maximálně jedenkrát za život,“ uvažuje René Moster s tím, že zájem o léčbu roste napříč všemi vrstvami pacientů. Lékaři nejčastěji indikují tuto léčbu při artróze velkých a středních kloubů, především kolenního, kyčelního, hlezenního a ramenního kloubu.

Za dvě hodiny hotovo

Primář Moster se svými kolegy z Revmacentra provádí zákrok v místní anestézii a ambulantně. Lékaři k léčbě využívají vždy vlastní buňky pacienta, a to z jeho tukové tkáně, v níž je mnohonásobně více kmenových buněk než v kostní dřeni. Nejprve odsají technikou miniliposukce potřebné množství tukové tkáně, a to zpravidla z břicha, podbřišku nebo z hýždí.

Z tkáně pak pracovníci tkáňového zařízení Cellthera izolují kmenové buňky. Kmenové buňky následně aplikují v Revmacentru do postižené oblasti. Zákrok obvykle netrvá déle než dvě a půl hodiny.

Po aplikaci kmenových buněk pacienti nemají v rámci běžného režimu přílišná omezení, pouze není vhodná zvýšená fyzická námaha zhruba šest týdnů po zákroku. Kmenové buňky jsou v kloubu aktivní více než dva roky.

Rychlý efekt léčby

Léčbu kmenovými buňkami obvykle stačí provést jednorázově a její efekt pocítí pacienti poměrně velmi rychle. Během několika týdnů po zákroku jim ustupují bolesti, zvyšuje se hybnost nemocného kloubu a akční rádius pacienta.

V optimálním případě léčba zcela nahradí variantu implantace umělé kloubní náhrady, anebo ji alespoň výrazně oddálí. S ohledem na poměrné krátkou dobu používání v České republice zatím nejsou k dispozici konkrétní tuzemská statistická data úspěšnosti léčby, byť hodnocení lékařů i pacientů jsou velmi dobrá.

Ovšem existuje studie z Lékařské fakulty v Univerzitní nemocnici South Florida ve Spojených státech, které se účastnilo 556 pacientů léčených kmenovými buňkami a jejich hodnocení je velmi působivé.

„Přibližně 86 % pacientů odpovědělo, že byli plně spokojeni s výsledkem léčby a že by ji byli ochotni podstoupit znovu,“ interpretuje výsledky studie ortoped Moster.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků