Hlavní obsah
85 procent lidí používající kontaktní čočky trpí záněty rohovky. Foto: Profimedia.cz

Pouzdra na kontaktní čočky mohou být nebezpečná, obsahují měňavky

Pokud se chce člověk užívající kontaktní čočky spolehnout na stoprocentní čistotu svých optických pomůcek, měl by vsadit na jednodenní typ. Ten se ráno ze sterilního pouzdra nasadí do oka a večer vyhodí. Ostatní typy čoček uchovávané přes noc v pouzdrech prý totiž mohou být kontaminovány nebezpečnými měňavkami, které působí zánět rohovky.

85 procent lidí používající kontaktní čočky trpí záněty rohovky. Foto: Profimedia.cz
Pouzdra na kontaktní čočky mohou být nebezpečná, obsahují měňavky

Podle španělských mikrobiologů tvoří lidé s čočkami 85 procent všech případů zánětů rohovky, které působí prvok rodu Acanthamoeba. Většina roztoků pro uchovávání a čištění čoček totiž tyto měňavky nezabíjí.

Acanthamoeby jsou běžným druhem měňavky, která se vyskytuje v čistých vodách, kde se živí bakteriemi. V oku může ale způsobit infekci – amébový zánět rohovky. Problém může nastat, když lidé užívající čočky vymývají svá pouzdra běžnou vodou nebo s čočkami plavou. Acanthamoeby bývají i v chlorovaných vodách bazénů a domovního řádu. Pokud se čočka s běžnou vodou do kontaktu nedostane, riziko se výrazně sníží.

Denní čočky bezpečnější

„Prevalence této infekce vzrostla v posledních dvaceti letech, především kvůli tomu, že čočky nosí stále více lidí,“ tvrdí Basilio Valladares z Universidad de La Laguna na kanárském Tenerife.

Při výzkumu testovali španělští odborníci pouzdra uživatelů kontaktních čoček a v 66 procentech případů prokázali kontaminaci měňavkou rodu Acanthamoeba. Patogenní druhy tohoto prvoka přitom byly objeveny v čočkách měsíčních a dvouměsíčních, zatímco u denních čoček nikdy.

Studie odborníků z Kanárských ostrovů byla publikována v časopise Medical Microbiology.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků