Hlavní obsah
Diabetes není homogenní chorobou. Jde o skupinu chorob, které se projevují vysokou hladinou cukru v krvi, přičemž příčiny mohou být různé. Foto: Profimedia.cz

Počet léčených diabetiků v ČR roste, a bude hůř

Počet léčených diabetiků v ČR aktuálně šplhá k hranici 900 tisíc. V roce 2040 bude mít Česko nejméně 1,2 milionu diabetiků. Jejich průměrný věk se zvýší. Je nutné proto investovat do léčby, přestože se taková investice nevrátí okamžitě.

Diabetes není homogenní chorobou. Jde o skupinu chorob, které se projevují vysokou hladinou cukru v krvi, přičemž příčiny mohou být různé. Foto: Profimedia.cz
Počet léčených diabetiků v ČR roste, a bude hůř

„Největším problémem – z hlediska zdravotního i ekonomického – jsou totiž pozdní komplikace diabetu, které se dají kvalitní léčbou odvrátit nebo oddálit,“ soudí diabetolog a internista docent Martin Prázný ze 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Diabetologie podle jeho slov v posledních letech prodělala velký pokrok.

U diabetu 1. typu pomáhají chytřejší analoga inzulinu, špičkové inzulinové pumpy a senzorové technologie. Rychlá analoga inzulinu mají rychlejší nástup a komfortnější způsob užívání, bazální analoga zase delší a vyrovnanější účinky.

U diabetu 2. typu, což je zdaleka nejčastější forma nemoci, se v klinické praxi stále významněji uplatňují moderní perorální antidiabetika i injekční neinzulínová antidiabetika s pozitivními vlivy na srdeční selhání.

Ovlivňují délku života

Nové léky na diabetes 2. typu významně ovlivňují délku života pacientů i jeho kvalitu. Podle nedávné analýzy jednoho z výrobců dokáže jeho moderní lék v kombinaci se standardní léčbou prodloužit život 60letého diabetika s komplikacemi o 2,5 roku ve srovnání se standardní léčbou.

„Antidiabetika vyvíjejí farmaceutické společnosti s důrazem na to, aby byla šetrná a nezhoršovala například riziko kardiovaskulárních obtíží. To provázelo některé starší typy léků. V dalších generacích se již jednalo o léčiva s neutrálním kardiovaskulárním působením. Nyní se posouváme dál, léky mají dokonce na srdce, cévy a ledviny ochranný účinek,“ sdělil Právu Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Léčba se šije pacientům na míru

Diabetes není homogenní chorobou. Jde o skupinu chorob, které se projevují vysokou hladinou cukru v krvi, přičemž příčiny mohou být různé.

Díky pokrokům v léčbě se postupně daří dostávat pod kontrolu nebezpečné a nákladné komplikace diabetu.

„Výběr léčby pro konkrétního diabetika hodně ovlivňuje, jaká jsou jeho další onemocnění a komplikace. Vždy musíme dbát na to, aby léčba nezvyšovala kardiovaskulární riziko,“ dodal docent Prázný.

Příkladem člověka, kterému takové léky pomáhají, je bývalý extraligový volejbalista a profesionální trenér volejbalu Miroslav Horáček, který měl problémy se srdeční arytmií už dlouho předtím, než se u něj rozvinul diabetes.

Komplikace pod kontrolou

„Od doby, co jsem přešel na tyto léky, jsem v pohodě. Díky nim nehrozí ani hypoglykémie, se kterou bojuje hodně diabetiků,“ hodnotí. Protože předepsané léky mají pozitivní vliv na srdce a cévy, lékaři mu také mohou postupně snižovat dávky léků užívaných k prevenci srdečních arytmií.

Díky pokrokům v léčbě se postupně daří dostávat pod kontrolu nebezpečné a nákladné komplikace diabetu.

„Přestože absolutní počty diabetiků rostou, daří se stabilizovat počet případů závažnějšího poškození ledvin a počet diabetiků, kteří kvůli nim potřebují dialýzu,“ vysvětluje Prázdný.

Stejně potěšující je podle něj zastavení růstu počtu nejzávažnějších forem retinopatie čili poškození oční sítnice. V našich krajích jde přitom o nejčastější příčinu získané slepoty v produktivním věku. V případě vysokých amputací dolních končetin se dokonce podařilo trend otočit, jejich počet začal mírně klesat.

Dobrovolný příspěvek

Také v diabetologii je trend kombinování různých léčivých látek. „Na přelomu tisíciletí byla patrná nedůvěra k lékovým kombinacím, ale dnes je tento pohled překonaný. Kombinují se různé skupiny léčiv, a to často tak, že jsou fixní kombinace léčiv dodávány přímo od výrobce,“ informoval Dvořáček.

V České republice nejsou hrazené všechny moderní léky, které dostaly v Evropě povolení k využití coby účinné a bezpečné.

„Pacienti často čtou na internetu zprávy ze zahraničí a informují se o novinkách v léčbě. Mnozí si pak z vlastních zdrojů uhradí léčbu, na kterou pojišťovna zatím nepřispívá,“ říká Dvořáček.

„Velmi zvídaví a zodpovědní bývají lidé mladší generace. Stává se také, že na dražší léčbu přispívají dospělí potomci svým rodičům v seniorském věku,“ potvrzuje Prázný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků