Hlavní obsah

Pivaře a kuřáky ohrožuje rakovina slinivky

Podle amerických vědců je jeden z nejnebezpečnějších a nejméně léčitelných druhů rakoviny – zhoubný nádor slinivky – častější u pivařů. Milovníci chmelového moku, kteří si denně dopřávají více než dvě sklenice tohoto nápoje, se vystavují velkému riziku onemocnění rakovinou slinivky. Ta se dostaví u pivařů dříve než u abstinentů a má rychlejší nástup.

Pivaře a kuřáky ohrožuje rakovina slinivky

Vedle pijáků piva jsou silně ohroženi tímto velmi zákeřným typem nádoru také silní kuřáci. A čím více a déle kouří, tím je riziko podstatně větší.

Docentka Michelle A. Andersonová z University of Michigan sledovala pět set pacientů s rakovinou slinivky. Z její analýzy vyplynulo, že osoby kouřící denně více než krabičku po dobu čtyřiceti let nebo dvě krabičky denně po dobu dvaceti let onemocněly rakovinou slinivky o sedm let dříve než nekuřáci.

Ale horší situace byla ještě u milovníků piva. Ti, kteří vypili denně tři a více piv, onemocněli o deset let dříve než abstinenti. Když pak pijáky piva srovnala Andersonová s konzumenty vína a tvrdého alkoholu, dopadli milovníci chmelového moku ze všech nejhůře.

Zákeřnost rakoviny slinivky spočívá v tom, že se na ni přijde většinou až v pozdním stádiu, kdy je téměř vůbec nebo jen stěží léčitelná.

Češi ročně spotřebují na hlavu nejvíce piva z celého světa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků