Hlavní obsah
Ženy optimistky si svým postojem k životu prý snižují riziko onemocnění srdečními chorobami. Foto: Profimedia.cz

Optimismus prý ženám prodlužuje život

Optimismus chrání ženy před srdečními chorobami a časnou smrtí. S odvoláním na americkou vědeckou studii o tom informovala zpravodajská stanice BBC.

Ženy optimistky si svým postojem k životu prý snižují riziko onemocnění srdečními chorobami. Foto: Profimedia.cz
Optimismus prý ženám prodlužuje život

Výzkum zveřejněný v časopisu Circulation sledoval osm let 100 000 žen a u těch pesimisticky naladěných byly zjištěny vyšší hladiny cholesterolu a krevního tlaku, tedy faktorů vedoucích k infarktu.

Optimistky svým postojem k životu snižují o devět procent riziko, že onemocní srdeční chorobou, a o 14 procent úmrtnost bez ohledu na její příčinu. Až o 16 procent se zvyšuje úmrtnost u cyniček, jež nikomu nedůvěřují a chovají nepřátelské postoje vůči ostatním.

Jedním z možných vysvětlení těchto zjištění je postoj optimistů k nepřízni osudu. Dokážou se o sebe například lépe postarat, jestliže onemocní. Optimistky ve skupině sledovaných také víc cvičily a byly štíhlejší než pesimistky.

Optimismem k lepšímu zdraví

"Většina z těch poznatků svědčí o tom, že trvalý negativní postoj ke světu škodí zdraví," řekla šéfka výzkumu z Pittsburské univerzity Hilary Tindleová. Mluvčí britské nadace pro srdeční onemocnění řekla, že je známo, že "pociťuje-li člověk nepřátelské emoce, vylučují se do těla určité chemické látky, které zvyšují riziko srdečního onemocnění". Vědci ale zatím přesně tomuto mechanismu nerozumí.

Přesto prý ale platí, že pro uchování zdraví je mnohem víc než naladění důležité odbourat zdraví škodlivé aktivity jako kouření nebo přejídání.

Teorii o tom, že si člověk může zdraví uchovat také svým životním postojem, musí potvrdit ještě další výzkum. Jeden z těch předchozích byl proveden v Nizozemsku. Předmětem zkoumání byli muži a také tehdy se potvrdilo nižší riziko srdeční nemoci u optimistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků