Hlavní obsah
Zdravá ústní dutina je dobrým předpokladem pro zdraví obecně. Foto: Profimedia.cz

Onemocnění dásní zvyšuje náchylnost vůči různým typům rakoviny

Podle britských odborníků se prokázalo, že záněty dásní celkově oslabují organismus a zvyšují jeho náchylnost vůči různým typům rakoviny. Osoby s nemocnými dásněmi, bez ohledu na to, zda jsou kuřáky či nikoli, jsou v průměru o 14 procent náchylnější k onemocnění rakovinou než lidé se zdravou ústní dutinou.

Zdravá ústní dutina je dobrým předpokladem pro zdraví obecně. Foto: Profimedia.cz
Onemocnění dásní zvyšuje náchylnost vůči různým typům rakoviny

Nemocné dásně zvyšují riziko mrtvice a infarktu. To je fakt, o němž vědí lékaři již řadu let. Záněty dásní totiž ovlivňují zdraví srdce a cév a mohou způsobovat řadu komplikací vedoucích právě až k infarktu srdce či mozkové mrtvici.

Nově se výzkumem vztahu mezi nemocemi dásní a rakovinou se zabýval Dominique Michaud z londýnské vysoké školy Imperial College London. Jeho studie se opírá o desítky tisíc zdravotních záznamů z výzkumu započatého v roce 1986. Zohledněny byly přitom choroby dásní, kvalita kostí, počet zubů, ztráta druhého chrupu, kouření, rodinná historie, skladba stravy a další rizikové faktory.

Po zhodnocení všech faktorů vyšlo z analýzy najevo, že osoby s nemocnými dásněmi onemocněly o 14 procent častěji rakovinou než ty, které měly ústní dutinu zdravou.

U jednotlivých typů nádorových onemocnění pak bylo u osob s nemocnými dásněmi riziko o 36 procent vyšší u rakoviny plic, o 49 procent u rakoviny ledvin, o 54 procent u rakoviny slinivky a o 30 procent u leukémie – ve srovnání s osobami bez onemocnění dásní.

Závěry studie byly publikovány v odborném časopise Lancet Oncology.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků