Hlavní obsah
PSH Foto: Lukáš Wagneter, Red Bull Media House

Nikotin zhoršuje Alzheimerovu chorobu

Američtí odborníci se přesvědčili, že dlouhodobé užívání nikotinu může boj s Alzheimerovou chorobou zhoršovat. Přitom dřívější výzkumy provedené na zvířatech a lidech naznačovaly, že nikotin naopak pomáhá omezit vznik škrobovitého plaku v mozku, klíčového projevu Alzheimera.

PSH Foto: Lukáš Wagneter, Red Bull Media House
Nikotin zhoršuje Alzheimerovu chorobu

Nová studie ovšem odhaluje, že dlouhodobé přijímání nikotinu nemoc naopak zhoršuje, neboť zvyšuje negativní vliv mozkové bílkoviny nazývané tau, která způsobuje vznik vláknitých klků. Právě ty jsou dalším projevem nebezpečného nervového onemocnění.

Výzkum na myších s Alzheimerovou chorobou uskutečnil tým doktora Franka M. LaFerlyho na Kalifornské univerzitě v Irvine.

Zvýšení aktivity tau

Vědci podávali myším nikotin a sledovali, že se u nich výrazně zvýšila nejen aktivita receptorů pro drogu pocházející z tabáku, ale rovněž stoupala aktivita bílkoviny tau a množily se vláknité klky z ní tvořené.

"Naše objevy potvrzují, že užívání nikotinu při léčení Alzheimerovy choroby by mělo být přehodnoceno," shrnuli kalifornští experti závěry své studie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků