Hlavní obsah
Neplodným mužům hrozí rakovina prostaty více než ostatním. Foto: Profimedia.cz

Neplodní muži jsou třikrát více ohroženi rakovinou varlat

Nádorové onemocnění zárodečných buněk varlat je velmi vážné onemocnění. V posledních třiceti letech postihuje stále větší počet mladých mužů z industrializovaných částí světa.

Neplodným mužům hrozí rakovina prostaty více než ostatním. Foto: Profimedia.cz
Neplodní muži jsou třikrát více ohroženi rakovinou varlat

Doktor Thomas J. Walsh působící na University of California v San Francisku a University of Washington v Seattlu analyzoval data více než 22,5 tisíce mužů léčících se pro neplodnost v letech 1967 až 1998. Čtvrtina ze zkoumaného vzorku byla shledána zcela neplodnou a neschopnou počít dítě.

Muži s plnou neplodností byli postiženi rakovinou zárodečných buněk varlat až třikrát častěji než ti pánové, kteří se pro neplodnost neléčili.

Stále se hledá pravá příčina

„Podle našich dat může mužská neplodnost nebo její léčba způsobovat rakovinu varlat,“ tvrdí doktor Walsh. Vědci teď ale musejí zjistit, kvůli jaké příčině skutečně rakovina varlat u neplodných mužů vzniká, tedy zda kvůli nějaké chirurgické metodě či podávaným lékům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků