Hlavní obsah
Před trichomoniázou se lze - kromě vzájemné věrnosti - chránit používáním kondomu. Foto: Profimedia.cz

Nákaza bičenkou poševní zvyšuje riziko rakoviny prostaty

Trichomoniáza neboli nákaza prvokem bičenkou poševní je pohlavně přenosnou chorobou, která působí potíže u žen ve vagíně, u mužů v močové trubici a prostatě. Právě pánové by se před tímto jednobuněčným organismem se čtyřmi bičíky měli mít na pozoru. Trichomoniáza totiž zvyšuje riziko úmrtí na rakovinu prostaty až třikrát.

Před trichomoniázou se lze - kromě vzájemné věrnosti - chránit používáním kondomu. Foto: Profimedia.cz
Nákaza bičenkou poševní zvyšuje riziko rakoviny prostaty

Každý rok se bičenkou nakazí asi 174 miliónů lidí na celém světě, prvok patří k nejčastějším pohlavně přenosným chorobám, ale přestože je nákaza léčitelná, řada lidí o své infekci neví.

Stává se takzvaným asymptomatickým přenašečem, což u mužů může být nebezpečné. Protože infekce výrazně zvyšuje riziko rakoviny prostaty. A čím déle zůstává nákaza neléčená, tím je riziko vyšší.

„Riziko onemocnění rozvinutou formou rakoviny prostaty bylo u nakažených bičenkou více než dvakrát vyšší, ale riziko úmrtí na rakovinu prostaty u nakažených bičenkou bylo dokonce trojnásobné,“ varovala autorka studie doktorka Jennifer Starková z Harvardské univerzity.

Trichomoniáza

Trichomoniáza je zánět pochvy a močové trubice způsobený prvokem z kmene bičíkovců, který se jmenuje bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Je to mikroorganismus, který žije pouze v pochvě a močové trubici člověka a přenáší se prakticky výhradně pohlavním stykem.

U ženy může být infekce bezpříznaková a prvok se zjistí náhodně, nebo se může projevovat výtokem, který je v typických případech hojný, řídký, zpěněný, zásaditý a nasládlý. Pokud se onemocnění neléčí, výtok i další příznaky postupně mizí – nemizí však riziko nákazy partnera.

Infekce trichomonádami není pro ženu nebezpečná a začátkem minulého století se mnozí domnívali, že bičenka poševní je normální součást poševní bakteriální flóry. Výtok však může být velmi nepříjemný. Infekci je nicméně nutné léčit i když žádné potíže nezpůsobuje, při nejmenším z důvodů epidemiologických. Zatímco před několika desítkami let se daly trichomonády najít u 20 % českých žen, dnes je to záležitost poměrně vzácná.

Léčba není složitá, používá se např. metronidazol nebo ornidazol, je možné i jednorázové podání větší dávky. Je však nezbytně nutné léčit i partnera (případně partnery, jejich eventuální další partnerky atd.). Za zmínku stojí, že tyto léky (především metronidazol) výrazně snižují snášenlivost alkoholu a při jejich užívání je nutno se alkoholu vyvarovat. Pokud se infekce opakuje, jde o opětné získání prvoka od "neidentifikovaného zdroje" (např. neléčené utajené milenky partnera).

  S využitím zdroje: Ženské záněty
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků