Hlavní obsah
Hrozbu rakoviny vaječníků nejčastěji odhalí vyšetření ultrazvukem či CT. Foto: Reuters

Na rakovinu vaječníků mohou upozornit bolesti břicha a nadýmání

Léčba rakoviny vaječníků zaznamenala v posledních letech obrovské pokroky. Přesto jednu z nejdůležitějších rolí stále sehrává včasné odhalení. Bohužel ne všechny ženy přicházejí za svým gynekologem včas, tedy v okamžiku prvotních příznaků.

Hrozbu rakoviny vaječníků nejčastěji odhalí vyšetření ultrazvukem či CT. Foto: Reuters
Na rakovinu vaječníků mohou upozornit bolesti břicha a nadýmání

Mezi nejčastější příznaky rakoviny vaječníků totiž patří nadýmání, tlak v břiše, bolesti v oblasti břicha nebo pánve, pocit plnosti při jídle a časté močení. Tedy projevy zcela běžných onemocnění, které ženy obvykle řeší bez pomoci lékařů.

Rakovina vaječníků přitom nejčastěji hrozí ženám s genetickou zátěží. Kromě rakoviny vaječníků je vyšší riziko onemocnění, pokud příbuzní trpěli i rakovinou jiných orgánů – prsou či tlustého střeva. Podle odborníků tyto ženy mají stejné mutace genů BRCA1 a BRCA2, které jsou spojovány především s rakovinou prsu.

Svou roli v rozvoji onemocnění sehrává i věk ženy. Kritické je období menopauzy, zvlášť pokud žena používá hormonální substituční léčbu (při dlouhodobé léčbě estrogenů bez progesteronu) a je-li obézní.

Diagnostika rakoviny vaječníků

Hrozbu rakoviny vaječníků nejčastěji odhalí vyšetření ultrazvukem či CT.  Že jde skutečně o rakovinu, je ale nutné potvrdit biopsií, kdy je vzorek tkáně odeslán do laboratoře k dalšímu vyšetření.

Fáze rakoviny vaječníků
I. etapa: nádor je v jednom či obou vaječnících
II. etapa: rakovina se rozšířila do dělohy nebo dalších blízkých orgánů
III. etapa: rakovina se rozšířila do lymfatických uzlin nebo břišní stěny 
IV. etapa: rakovina se rozšířila do vzdálených orgánů, např. plic nebo jater

Ve většině případů se jedná o tzv. epiteliální ovariální karcinom – zhoubný nádor, který je tvořen z povrchových buněk vaječníků. Mnohé tyto nádory jsou nezhoubné. Odborníci jej označují LMP – s nízkým maligním potenciálem. Tyto nádory rostou pomalu, jsou méně nebezpečné. Ze všeho nejvíce ale záleží, v jaké fázi je nádor odhalen. Čím dříve, tím je větší šance na úplné vyléčení i u těch nejagresivnějších nádorů.

Nádor se odstraňuje chirurgicky. Pokud je rakovina v pokročilé fázi, je nutné odstranit kromě vaječníků i okolní tkáně, včetně dělohy. Po operaci musí žena absolvovat ještě chemoterapii.

Nově vědci testují léčbu pomocí léku, který je oficiálně schválen u jiných druhů rakoviny a který by mohl úplně nahradit chemoterapii. Lék s názvem Avastin způsobuje, že se nádor zmenší nebo se alespoň zastaví jeho růst, a to za pomoci tzv. angiogeneze.

Po léčbě je důležité sledovat důsledky odstranění vaječníků – jelikož tělo není schopno vytvářet vlastní estrogen, dochází k tzv. přechodu, a to bez ohledu na věk. Pokles hormonů může zvýšit riziko řady onemocnění, včetně osteoporózy.

Jak předcházet tomuto onemocnění

Rakovina vaječníků se objevuje méně často u žen, které užívaly hormonální antikoncepci, a to nejméně po dobu pěti let. Antikoncepce totiž stejně jako těhotenství zabraňuje ovulaci a tím chrání vaječníky před rakovinou.

Rizika může snížit i podvázání vejcovodů či hysterektomie – odstranění dělohy, kdy vaječníky zůstávají neporušeny. Podle některých vědců minimalizovat rizika pomáhá i nízkotučná strava.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků