Hlavní obsah
Kreativitu neboli tvořivost a originální myšlení lze podpořit různými metodami. Foto: Profimedia.cz

Mozek je nejtvořivější v deset večer, po obědě naopak stávkuje

Nejtvořivější moment dne přichází pozdě večer. Podle neurologů je čas na originální myšlenky a rozuzlení problémů v deset večer. Nejméně aktivní je naopak mozek po obědě a po celé odpoledne, takže všichni lidé pracující v kancelářích po jedné hodině odpolední jsou už úplně na nic.

Kreativitu neboli tvořivost a originální myšlení lze podpořit různými metodami. Foto: Profimedia.cz
Mozek je nejtvořivější v deset večer, po obědě naopak stávkuje

Nejméně kreativní část dne nastává asi kolem půl páté odpoledne, kdy je na útlumu a naprosto bez inspirace 92 procent lidí. Naopak většina lidí získává originální myšlenky a nápady pozdě večer. Hned druhý den ráno je pak může rozpracovat. Namáhat se ale po obědě je zbytečným úsilím, neboť mozkové vlny jsou podle výzkumů na útlumu.

Kreativitu neboli tvořivost a originální myšlení lze podpořit různými metodami. Mezi nejoblíbenější patří sprcha. Ta startuje totiž nejen krevní oběh, ale s ním úzce související také myšlení. Také Archimédes prý údajně zařval své „Heuréka!“, když vylezl z vany a pochopil, jak měřit objem tekutin.

Mezi ostatní postupy, které organismus probudí z odpolední letargie patří pravidelné pauzy ve vykonávané činnosti, trochu pohybu nebo odpolední šálek kávy. Naopak někomu může pomoci přísun energie v podobě energetického nápoje nebo něco sladkého. Každý je ovšem jiný, a proto si svůj zaručený recept musí vyzkoušet sám.

Tvořiví lidé pak podle britsko-italské studie mají také více partnerů (v průměru sedm), zatímco méně tvořiví asi tři. Kreativnější jsou také lidé s biorytmem sovy, zatímco mezi skřivany je méně lidí s originálními myšlenkami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků