Hlavní obsah
Impozantní pohled na divoká zvířata. Foto: Jan Řehounek

Konzumace mražených potravin zhoršuje migrénu

U lidí trpících migrénou se často objevují bolesti hlavy spojené s rychlou konzumací zmrzliny. Dokázala to čerstvá studie. Jediným způsobem, jak se tomu vyhnout, je nejíst mražené výrobky příliš rychle.

Impozantní pohled na divoká zvířata. Foto: Jan Řehounek
Konzumace mražených potravin zhoršuje migrénu

"Podle našich zjištění jsou bolesti hlavy způsobené zmrzlinou spojené nejen s migrénou, ale také s rychlostí srdečního tepu a duševním napětím pacientů. Lidé se musejí vyvarovat konzumace mražených potravin rychle a ve velkých soustech," radí autor studie H. Macit Selekler z turecké Kocaeli University.

I nadále se však zkoumají mechanismy, které způsobují bolesti hlavy při konzumaci ledových potravin. Jasné zatím je, že bolest nevzniká v mozku. Odborníci se dohadují o tom, že bolesti mohou být způsobené jejich kousáním.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Rozbolela vás někdy při konzumaci zmrzliny hlava?

Opodstatnělé babiččiny rady

"S tím můžeme i nemusíme souhlasit. Každopádně jsou bolesti hlavy častější u lidí trpících migrénou. Dvakrát častěji než zdravé lidi je rozbolí hlava například i při srkání ledové vody brčkem," uvedl H. Macit Selekler.

"Před konzumací ledových nápojů nás varovaly již naše babičky a zřejmě měly a mají pravdu. Je proto lepší pít odstátou vodu a raději vlažnější čaje než ty ledové. Ubráníte se tak nepříjemným bolestem hlavy, které se projevují u sedmdesáti procent pacientů nepříjemným tepáním v hlavě. Osm procent pak bolesti popisuje jako napětí," dodal odborník.

Anketa
Rozbolela vás někdy při konzumaci zmrzliny hlava?
Ano
39.3 %
Ne
60.7 %
Celkem hlasovalo 308 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků