Hlavní obsah
Chytit bradavici můžete téměř kdekoliv. Foto: Profimedia.cz

Jak se zbavit bradavic

Chytit bradavici můžete téměř kdekoliv. Jelikož se jedná o virové onemocnění způsobené některým druhem lidského papilomaviru, k napadení organismu stačí jen malinkatá oděrka. A v letních měsících se šance na bradavici ještě znásobují, protože se nejlépe šíří v teplém a vlhkém prostředí.

Chytit bradavici můžete téměř kdekoliv. Foto: Profimedia.cz
Jak se zbavit bradavic

Vir způsobující bradavice velmi jednoduše zaktivuje snížená imunita, která zaviní vzplanutí infekce a růst bradavic. Nejčastěji jsou virem postiženy děti a mládež, protože jejich imunitní systém ještě není dostatečně vyzrálý. Často postihuje také alergiky či jedince se studenými nebo vlhkými končetinami.

Nejběžnějším typem bradavic jsou tzv. verrucae vulgares – tvrdé, vystupující, ploché uzlíčky, které postupem času rohovatí a vyskytují se především na rukou, okolo nehtů, na prstech nebo pod nehty. Růst mohou jednotlivě nebo i v celých skupinkách, mohou svědět a vyvolávat nepříjemné pocity, většinou však nejsou bolestivé.

Jak se jich zbavit

V žádném případě bradavice neškrábejte a ani případnou léčbu nepodceňujte. Výbornou prevencí může být posilování imunitního systému.

Nejčastěji se k likvidaci bradavice používá tekutý dusík, ať už na dermatologické ambulanci, či při domácím ošetření, v kombinaci s domácí aplikací přípravků naleptávajících povrchový ochranný val bradavice.

K odstranění bradavic lze rovněž použít laser. Při nejšetrnější variantě se používá cévní laser, který zatavuje cévy přivádějící výživu pro celou bradavici a ta postupně odumírá. "Výhodou je rychlost ošetření, zákrok trvá několik sekund, i velmi rychlé zhojení a přesnost ošetření, kdy pracujeme s přesností na milimetry a nedevastujeme zdravou kůži v okolí, jako je tomu při ošetření tekutým dusíkem. Nevýhodou je většinou nutnost opakovaného zásahu," vysvětluje korektivní dermatoložka MUDr. Edita Jatšová z Laserového centra Anděl.

"Při agresivnější variantě laserového ošetření určené pro úporné bradavice kombinujeme dva typy laseru v jednom sezení. Nejdříve v lokální anestezii bradavici celou odpaříme, tzn. že vznikne defekt lehce pod povrchem kůže. Poté ještě aplikujeme na spodinu preventivně opět laser cévní k zatavení event. zbytků bradavice. Nevýhodou této silné kombinace je delší doba hojení s otevřenou plochou, tedy se jedná o ošetření bolestivější, s větším rizikem jizvení či infekce. Výhodou je vysoká preciznost zákroku a vyšší procento definitivního odstranění bradavice již po jednom sezení," dodává.

Pomoci mohou i recepty našich babiček. Nejen „mlíčko“ z rostlinky vlaštovičníku, ale třeba i natírání bradavice škrobem z brambor či plátky česneku naloženého v octě. Pokud však ani po domácí léčbě bradavice do pěti týdnů nezmizí, vyhledejte lékaře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků